mobilhHajléktalan emberek bérlakáshoz jutását segíti az Utcáról Lakásba Egyesület Mobilház-programja – írja az SzMo.hu.

Elindult az Utcáról Lakásba Egyesület és a Lakhatást Most Alapítvány Mobilház programja. Az egyesület általános célja, hogy minél több közterületen, lakásszegénységben élő hátrányos helyzetű ember költözhessen szociális bérlakásba. Az önkéntesek szerint szállók helyett megfizethető bérlakásokat kell kínálni, és intenzív szociális munkával kell segíteni a beköltöző bérlőket. Az Egyesület 5 éve dolgozik, két lakhatási programban.

A Kunyhóból Lakásba programban üresen álló, önkormányzati bérlakásokat állítanak helyre és adnak bérbe

az adott önkormányzattal együttműködve. A felújított szociális bérlakásokba közterületen, illetve kunyhókban élő hajléktalan emberek költözhetnek. A felújítási munkákat önkéntesek és leendő beköltözők segítségével végezik, a beköltözők szociális alapú lakbért fizetnek a bérleményekért.

A Mobilház program is a Lakásügynökség keretében valósul meg: a mobilházakat az egyesület önkéntesek bevonásával felújítja és szigeteli, valamint az utcaképbe illeszkedő tetőszerkezettel, közmű-hozzáféréssel látja el.

A mobilházakba költözők ennek a munkának a befejeztével vehetik bérbe a lakrészeket. A két program közös pontja, hogy az egyesület tevékenysége nem fejeződik be a bérlők lakásba költözésével, sőt valójában itt kezdődik el: azt, hogy a bérlők meg is tudják tartani a lakásukat, intenzív szociális munkával érik el.

Az Utcáról Lakásba Egyesület mobilház programja egy társadalmi vállalkozási koncepció, melyben az egyesület lakásügynöksége hajléktalan embereket, önkormányzatokat és magántulajdonosként belépő filantróp befektetőket kapcsol össze.

Ebben a modellben telkekre telepített, összkomfortos és szigetelt, alacsony bérleti díjú és fenntartási költségű otthonokat bérelhetnek a rászorulók.

A megvásárolt, vagy használatba kapott üres telkekre skandináv típusú használt mobilházakat telepítenek, melyek lényegesen olcsóbbak a lakásoknál, komfortban azonban nem maradnak el azoktól.

Első mobilházukat a Soroksári telkükön helyezték el, amelybe a tető felszerelése és a ház szigetelése után rászoruló családok költözhetnek. A program során olyan emberek léphetnek be a lakáspiacra bérlőként, akik ezt egyébként nem tudnák megtenni. Az egyesület a munkája során már közel 40 ember lakhatását biztosították, emellett heti szinten segítik a hozzájuk fordulókat. Az elmúlt években száznál is több önkéntes csatlakozott otthonteremtő munkájukhoz.

A szervezet áprilisban is keresi lelkes önkénteseit, akik segítenek a mobilházak megépítésében. Az építkezéseken munkavédelmi felszereléssel, művezetéssel, önkéntes szerződéssel, biztonságosan dolgozhattok.

Képünk illusztráció