healthAz egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény módosítása szerint a települési önkormányzatok gondoskodniuk kell a települési egészségterv kidolgozásáról és megvalósításáról. (152/B. §). Az EgészségPorta Egyesület számos referenciával a háta mögött tud segítséget nyújtani ezen feladat elvégzéséhez.

A helyi szintű egészségtervezési munka egyik iránymutatója az Egészségügyi Világszervezet deklarációja által megfogalmazott értékre épül, ezek:

• az egészség alapvető emberi jog;
  • esélyegyenlőség az egészségvédelem terén és szolidaritás az ehhez kapcsolódó programok esetében, az országok között és az egyes országokon belül egyaránt;
  • résztvevői felelősségvállalás az egyének, a csoportok, az intézmények és közösségek részéről az egészségfejlesztés érdekében.

A felsorolt három értékre épül négy alapelv, amelyek a helyi közösségek egészségfejlesztésre fókuszáló stratégiai tervezési folyamataiban kell, hogy meghatározó szerephez jussanak:

• Az egészségi kockázatok kezelésére irányuló programok során megkülönböztetett figyelem forduljon a fizikai, gazdasági, társadalmi, kulturális és nemek közötti eltérésekből adódó sajátosságokra, a multiszektorialitás elvének hangsúlyozására, az egészségi állapotról képet adó felmérések eredményeinek felhasználására;
  • az egészségre gyakorolt hatások által vezérelt programok és beruházások az egészségfejlesztés és a kórházi ellátás területén;
  • integrált család-, és közösség-orientált egészségügyi ellátórendszer működtetése, rugalmas és felelősségteljes kórházi háttér biztosítása;
  • részvételen alapuló egészségfejlesztési folyamat, amelyben partnerként jelennek meg a családok, iskolák, munkahelyek és a helyi közösség képviselői, és amely egyben támogatja a döntéshozatali és megvalósítási folyamatokat, ezzel is erősítve a közös célokért való felelősségvállalást.

A fentiek segítik a helyi közösségeket az életminőségük javításában, egészségük fejlesztésében úgy, és akkor, ha mindez tervszerűen rendelkezésére áll a döntéshozóknak. A helyi EGÉSZSÉGTERV ezt a célt szolgálja.

Az adott közösség egészségterve nem csupán egybefoglalja az egészségi állapotot javító különböző programokat, hanem figyelembe veszi az adott közösség, az adott helyi viszonyok lehetőségeit és igényeit, s az egészséget befolyásoló tényezőket, melyhez tudatos tervezéssel felépíti azt az irányvonalat, ami javítja a helyi életszínvonalat.

Az egészségterv, a már meglévő – szellemi és anyagi – erőforrások felhasználását új értelmezéssel tölti fel, s minden helyi fejlesztés hatékonyságát növelni képes. Társadalmi és gazdasági hatása, mérhetően megjelenik az adott közösség életében.

Az egészségterv készítésének folyamata:

Egészségkép, helyzetkép elkészítése

• Kérdőívek kitöltés
    • Első informatikai értékelés
    • Első szakmai értékelés
    • Epidemiológia adatok begyűjtése vagy elkészít(tet)ése
    • Helyi igények és lehetőségek megismerése, helyi konzultáció
    • A kérdőívek kiegészítése és pontosítása
    • Előzetesen nem kategorizált válaszok szakértői SWOT besorolása
    • Végleges anyag összeállítása

Szükségletfelmérés

• Kérdőívek kitöltése
    • Előzetes informatikai értékelés
    • Első szakértői értékelés
    • Kérdőívek kiegészítése pontosítása
    • Válaszok kategorizálása a SWOT szerint
    • Végleges anyag összeállítása

Egészségterv készítése

• SWOT analízis elkészítése a helyzetkép és a szükségletfelmérés eredményeiből
    • Probléma meghatározása
    • Stratégiai célok és irányvonalak megfogalmazása
    • Cselekvési terv elkészítése

Az egészségterv kétféle módon készülhet:

– helyi önkormányzat, helyi közösségek, helyi egészségügyi alapellátás, kulturális és egyéb intézmények aktív embereiből összeállt munkacsoport, akik megfelelő képzésen vesznek részt, s így maguk, szakértői közreműködéssel és adatgyűjtéssel együtt készítik el az egészségtervet.

– külső szakértői közreműködéssel, mely feltételezi az adott közösség aktív közreműködését és ennek formáját is biztosítja.

Az EgészségPorta Egyesület, mint az egészségfejlesztés mellett elkötelezett civil szervezet, a szakmai munkában közreműködő egyesületi tagokkal már számtalan egészségterv elkészítésében működött közre, és a törvényi rendelkezéstől függetlenül is áll a települések rendelkezésére képzéssel, tanácsadással valamint az egészségterv elkészítésnek munkájában történő közvetlen részvétellel.

Keressenek minket!

Budapest, 2015. december 14.
Miskolczi Tamás, a Képviselő Testület Elnöke
egeszsegporta.eu