budapVan, aki elefántokhoz hasonlítja az egyes nagyvárosokat, ám hogy egy ilyen méretes élőlény boldogulásához mi szükséges, arról már megoszlanak a vélemények. A Rádió Orienten Gyergyák Ferenc, Józsa Fábián, valamint Szmetana György, az önkormányzatok világának jeles szakértői vitatták meg a kérdést.

A kerületek önállóságának a kérdése a jövő vitája lesz

Az sem mindegy, hogy uniós vagy hazai szempontból közelítjük meg a témát. Az EU-tól kapott fejlesztési pénzek miatt például nemrég vált le Budapest Pest megyéről, és már külön közigazgatási régiónak számít az Uniónál.

Gyergyák Ferenc azonban úgy látja, hogy kétféleképp nem gondolkodhat egy kerületi polgármester, aki a saját városrészéért vállalt felelősséget.

Felmerül a kérdés, hogy ha elüt a főváros érdeke a kerületétől, akkor mit választ egy polgármester? Elmondta, hogy mindenképp szükséges volna az ilyen helyzetekre külön képzésekkel felkészíteni a vezetőket, akiknek semmiképp sem ciklusokban, hanem azokon átívelő programokban kellene gondolkodniuk, mivel –  meglátása szerint – a jelenlegi rendszer nem alkalmas a főváros rendes működtetésére.

Örök téma az iparűzési adó kérdése, mely jelenleg is vita tárgyát képezi

Ez a főváros költségvetési bevételének több mint egyharmadát adta, ha egy újabb érvágás lesz ebben a témában, az már a főváros finanszírozását is kétségessé teszi – állapították meg a Rádió Orient vendégei.

A szakértők a jövőre vonatkozóan elmondták, hogy nem a közigazgatási terület csökkentése a megoldás, hanem az irányítási és működési rendszert kell úgy átszervezni, hogy a különböző részekhez legyenek igazgatási szerkezeti modellek – ezek akár el is térhetnek a megszokottól. A városhatáron kívülről ingázó dolgozókra is gondolni kell, és a legfőbb cél, hogy mindenki megtalálja azt, amiből élni tud.

A teljes cikk itt olvasható

Hirdetés