pecsimagasKét évvel ezelőtt nyilvánították ismét életveszélyessé a Magasházat és Pécs városa ekkor kapott ígéretet a kormányzattól, hogy az segít megoldani a problémát. A bontáshoz szükséges 1,2 milliárd forint hamarosan a város rendelkezésére áll, Páva Zsolt polgármester tegnap aláírta a bontásról szóló támogatási szerződést Budapesten. A munkálatokat 2016 végéig be kell fejezni.

Páva Zsolt polgármester tegnap írta alá a Magasház bontásának finanszírozásról szóló támogatási szerződést Budapesten, de az életbe lépéséhez a közgyűlés támogatása is kell. Erről csütörtökön születhet döntés, ezután már csak a belügyminiszternek kell aláírnia. Szeptemberben fogadta el a kormány azt a határozatot, mely szerint előfinanszírozza a 25 emeletes bontását. A támogatási szerződés egyik feltétele, hogy az önkormányzat a bontás költségeit érvényesítse a felszámolási eljárás során, és a behajtható összeget a központi költségvetés részére fizesse vissza. Az 1,25 milliárd forintot 2016. december 31-ig kell felhasználni, míg a beszámolóra 2017. január 31-ig kell sort keríteni, írja az Új Dunántúli Napló.

Szakvélemények alapján az épületet szinte napra pontosan két évvel ezelőtt, 2013 októberében életveszélyessé nyilvánították, és a baranyai kormányhivatal örökségvédelmi hivatala bontást rendelt el. Először 2014- ben írt ki pályázatot az épület bontására az önkormányzat, amire három ajánlat érkezett. Akkor eredménytelenül zárult az eljárás, mert a legjobb ajánlat is 261 millió forinttal haladta meg a bontásra szánt összeget. Idén nyáron ismét feltételes közbeszerzést írtak ki a munkára. Az előző eljárásban résztvevők közül csak ketten adtak be ajánlatot, és kiderült, hogy a Strabag-MLL és egy másik budapesti cég, a Land-Bau Kft. alkotta konzorcium nettó 1 milliárd forint körüli összegért is el tudja végezni a feladatot.

Februárban derült ki, hogy Pécs 2014-ben nem jogszerűen szerezte meg a Magasházat. A már jogerős döntésével a Győri Ítélőtábla a Tatabányai Törvényszék 2014. november 5-én hozott ítéletét hagyta helyben. Ezzel azt mondta ki a bíróság, hogy a La Torre 2008 Ingatlanfejlesztési Kft. felszámolási eljárása alatt Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzatával 2014. június 23-án kötött ingatlan adásvételi szerződés érvénytelen. Egyúttal elrendelte az eredeti állapot helyreállítását. Az ítélet indoklása szerint a 25 emeletest szabálytalanul, zárt, meghívásos pályázaton értékesítették (25 millió forintért). A felszámoló eljárását a Spanyolországban bejegyzett Share-Capitol S.L. mint hitelező támadta meg, akinek 2,26 milliárd forint zálogjoga van az ingatlanra.

(realista.hu)