zoldseg0A kormány és a pécsi közgyűlés is jóváhagyta a pénz folyósításáról szóló támogatási szerződést, így lehívhatja az önkormányzat az új vásárcsarnok építésére megítélt mintegy 2, 6 milliárd forintot. A létesítménynek legkésőbb 2018 őszére tokkal-vonóval készen kell lennie.

Minden előfeltétel teljesült, így már nincs akadálya, hogy hamarosan, várhatóan tavasszal elkezdődjön az új pécsi vásárcsarnok építése. Az önkormányzat - állami segítséggel - már korábban megvásárolta a mai csarnokkal szomszédos, mintegy 14 ezer négyzetméteres üres telket, ahol az új létesítmény áll majd.

A Modern Városok Program keretében a kormány döntött az építkezéshez szükséges 2, 6 milliárd forintos támogatásról, az erről szóló szerződést pedig a legutóbbi közgyűlésen jóváhagyták a képviselők.

15 ezren naponta

Azért vetődött fel egy új létesítmény építésének gondolata, mert a jelenlegi, az 1980-as években emelt vásárcsarnok elavulttá vált. Az emelet és az alagsor jelentős része hosszú távon nem hasznosítható gazdaságosan, hiányzik a ma már alapkövetelménynek számító hűtőház, továbbá az üzletként hasznosított pavilonok közműellátása se megoldott.

Emellett jelenleg a napi 10-15 ezer vásárlót vonzó vásárcsarnok előtti csomópontban összpontosul a létesítmény gyalogosforgalmának jelentős része, a kiszolgáló teherforgalom, a taxiállomás, a parkoló autók és a szomszédos távolságibusz-pályaudvar napi teljes, 15-20 ezer fős forgalma, s mintegy 180 parkolóhely is hiányzik a környékről.

A megállapodás értelmében a teljes összeget előre lehívhatja az önkormányzat, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a városi költségvetését ideig-óráig sem terhelik a beruházás költségei. A dokumentumból kiderül az is, hogy legkésőbb 2018 novemberére el kell készülnie az új csarnoknak.

A létesítmény a Gettoplan - Bluepan konzorcium tervei alapján épülhet meg, a győztes irodát a közbeszerzési eljárás értékelési menete során választották ki. Két fő szempontot vettek figyelembe: az egyik az árajánlat, ebben Gettó Tamásék voltak a legjobbak. A másik, szakmai kritériumokat figyelembe vevő szempont során a funkcionális működést, az épületet magát, a Zólyom-tömb élhetőségét vizsgálták.

Az új vásárcsarnok funkcióinak kialakításához megkérdezik az árusokat és a pécsieket is. A 3000-3500 négyzetméter alapterületű létesítményben az emeleten helyet kap egy gasztrogaléria is, kiváló panorámával a Mecsekre.

(pécsiújság.hu)