niklaIskolába kell járniuk és együtt kell működniük az önkormányzattal azoknak a niklai romáknak, akik a faluban szeretnének majd bérlakást kapni. A somogyi település az elsők között adja be azt a pályázatot, amely a szegregáció megszüntetését segíti elő.

A községben mintegy 200 roma él, közülük 45-en töltötték ki azt a kérdőívet, amely a pályázat elindításához szükséges. Fülöpné Kesztyüs Éva polgármester úgy fogalmazott: segélyekkel nem lehet megoldani a romák helyzetét, csupán a felzárkóztatással.

Nikla lassan elöregszik, ezért is kell gyorsan megoldást találni - fogalmazott a polgármester. A 800 lelkes településen 200 roma él, ebből egyenlőre 45, 16 és 54 év közötti ember lenne hajlandó együttműködni az önkormányzattal. Aki pedig elvégzi az iskolát és ezt követően munkába áll bérlakáshoz is juthat a faluban. Somogyból egyébként 15 település pályázik a szegregációk megszüntetéséért.

– A pályázat első része az oktatásból, a szoktatásból, a nevelésből áll és aki ezen keresztül megy, azt tudjuk majd kiemelni ebből a szegregált helyzetből. Szerintem nincsen más lehetőség vagy út, hogy a falunak is, a közösségnek is ez úgy működjön, hogy elfogadható legyen. A segítés az nem csak abból áll, hogy adunk egy kis segélycsomagot, meg települési segélyt adunk, hanem abból, hogy megpróbáljuk őket beszoktatni, a közösségi együttéléshez és fogékonyak rá.

A Táncsics Mihály utca, Nikla legeldugottabb része. Romos házak, rendetlen udvarok, az utcán tébláboló fiatalok. Ezt szüntetnék meg a pályázat segítségével, éppen ezért a 2 éve bezárt iskolában könyvtárat és közösségi házat alakítanának ki, erre igényeltek 20 millió forintot. Emellett pedig itt oktatnák a romákat is.

(Somogy TV, Híradó)