lovasmezoorokNégy lovas mezőőr állt szolgálatba Miskolc külvárosi részein. Eddig a kétszáz négyzetkilométeres területet nyolc gyalogos mezőőr vigyázta. A városban és külterületein a közrend és a közbiztonság megteremtése kiemelt jelentőségű – mondta a polgármester.

Az elmúlt év januárjától csaknem négyezer ellenőrzést tartottak a közterület-felügyelők és a mezőőrök, és hétszáz esetben tettek feljelentést. A rendszeres ellenőrzések hatására csökkent is a rendbontások és a csendháborítások száma – jelentette ki Kriza Ákos polgármester, aki a lovas járőrök megjelenésétől a szabálysértések számának további mérséklődését várja.

Ugyancsak rendet ígér a rendőrség átszervezéséért felelős, frissen kinevezett miniszteri biztos, Papp Károly vezérőrnagy, akinek egyik fő feladata a rendőri szerveknek a járási rendszerhez igazítása. A miniszteri biztos a közigazgatás átalakításával kapcsolatban azt hangsúlyozta a Kossuth rádióban, hogy minden jövőbeni járási központban lesz rendőrkapitányság vagy rendőrőrs, a lefedettség már ma csaknem teljes.

A frissen módosított rendőrségi törvény 2013-tól arra is megteremti a lehetőséget, hogy a polgármesteri hivatalok önkormányzati rendészeti szerveket alakítsanak, akár társulásos formában is. Ezeknek tagja lehet az önkormányzati természetvédelmi őr, a közterület-felügyelő, a mezőőr, az erdészeti szakszemélyzet és a halászati őr.

A törvény egységesítette a rendészeti feladatot ellátók - így a természetvédelmi őrök, az erdővédelmi szolgálat tagjai, a hegyőrök, a hivatásos vadászok, az erdészeti szakszemélyzet tagjai, a halászati őrök, a közterület-felügyelők, az önkormányzati természetvédelmi őrök és a mezőőrök - intézkedési jogait. Eszerint a felsoroltak jogosultak a törvényben meghatározott feladataikkal összefüggő jogellenes cselekmény, szabálysértés, bűncselekmény elkövetésén tetten ért embert a cselekménye abbahagyására felszólítani, valamint annak folytatásában megakadályozni. Épületet zárhatnak le, szükség esetén testi kényszert és vegyi eszközt alkalmazhatnak, valamint a rendőrség megérkezéséig - de legfeljebb két órán keresztül - visszatarthatják a tetten ért, a személyazonosságának igazolását megtagadó vagy az előállításnak ellenszegülő embert.

A szabályok szerint a belterületnek nem minősülő, a település elsősorban mezőgazdasági, erdőművelési célra szolgáló részén a mezőőr, a hegyőr és a halászati őr sörétes lőfegyvert, az erdővédelmi szolgálat tagja, az erdészeti szakszemélyzet és a természetvédelmi őr önvédelmi célból maroklőfegyvert, a hivatásos vadász pedig vagy maroklőfegyvert, vagy vadászlőfegyvert tarthat magánál - a szolgálati feladatok ellátása során nyíltan viselve.