hatala jozsef drMegtartották Békéscsabán a Kisebb települések nagyobb biztonságban - Négy megye összefogása a falvakban élőkért elnevezésű program záró rendezvényét. A 10,86 millió forintos összköltségvetésű programot Bács-Kiskun, Békés, Csongrád és Jász-Nagykun-Szolnok megye főkapitányságai közösen hajtották végre.

Békés megye rendőrfőkapitánya, Polyák Zsolt elmondta: a négy megyében élnek országosan a legnagyobb arányban kistelepüléseken és tanyákon az emberek, külterületen összesen több mint 127 ezren. A négy rendőr-főkapitányság a program során, január és május közepe között kétszázezernél több embert ért el. A kapitány a program céljairól szólva kiemelte, a legfontosabbnak a szubjektív biztonságérzet növelését, a kistelepüléseken elkövetett bűncselekmények számának csökkentését, az ott élőkkel történő folyamatos kapcsolattartás kiépítését tartották. Ezen túl a már működő tanyaprogram továbbfejlesztését szerették volna elérni mind a négy megye 25-25 településére.

Száz helyszínen úgynevezett bűnmegelőzési információs pontot hoztak létre, ahol szórólapokat helyeztek el. Ezeket kisboltokban, néhány településen a polgármesteri hivatalban alakították ki, hogy minél több kistelepülési lakos találkozzon az információs anyagokkal. Emellett rádióspotokat készítettek, amelyekben szintén hasznos tanácsokat fogalmaztak meg, egyebek mellett például arról, hogyan lehet elkerülni a besurranásos lopásokat. Készültek weblapok is a bűnmegelőzésről, valamint lakossági fórumokat is tartottak.

Polyák Zsolt elmondta, hogy tapasztalatai szerint a kistelepüléseken érők elérésének leghatékonyabb módja a külterületi levélszekrénybe eljuttatott szóróanyagok kiadása volt, ezekből 96 ezer darab készült. Emellett több mint 56 ezer Pusztázó Hírmondó című kiadványt is eljuttattak a főként idősebbekből álló célcsoporthoz. A programot a Belügyminisztérium és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács támogatásával valósították meg, utóbbi mintegy 10,3 millió forinttal támogatta a projektet, 550 ezret a négy megye rendőr-főkapitánysága adott össze.

A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke, Hatala József nyugalmazott rendőr altábornagy (képünkön) elmondta, tapasztalatai szerint csak összefogással lehet eredményesen csökkenteni a bűnesemények és a sértettek számát, valamint a bűncselekmények nagyságrendjét. Örömmel nyugtázta, hogy a programba a civilek, a polgárőrök és az önkormányzatok is mind nagyobb számban kapcsolódnak be, és hogy sorra alakulnak a helyi szintű bűnmegelőzési tanácsok. Az MTI kérdésére válaszolva elmondta: egyre inkább az új eszközök, a térinformatika és az építészeti megoldások irányába mozdulnak el a bűnmegelőzési módszerek, emellett a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elkezdett mobiltelefonos applikációkat is kidolgozni a fiatalok minél hatékonyabb elérése érdekében. A magyar tanyaprogramot az Európai Unió felvette a jó gyakorlatok sorába, különösen a franciák és a spanyolok érdeklődnek a módszer iránt.