lazar janos03A kormány még szeptemberben együttműködési megállapodást köt a megyei önkormányzatokkal négyszázötvenmilliárd forintnyi fejlesztési forrás felhasználásáról. Továbbá zökkenőmentesen lezajlott a megyei múzeumi hálózat intézményeinek települési fenntartásba adása – mondta el a Miniszterelnökséget vezető államtitkár.

A megyei önkormányzatok feladatkörük átalakításával nem veszítettek, hanem lehetőséget kaptak. Kiemelt szerep hárul rájuk a helyi területfejlesztési programokban, s ehhez egyenként 20-40 milliárd forint közötti szabadon felhasználható forrás áll majd rendelkezésükre a következő uniós költségvetési ciklusban. A kormány szeptemberben együttműködési megállapodást köt velük 450 milliárd forintnyi fejlesztési forrás felhasználásáról – jelentette be Lázár János, aki kormánybiztosként egy hónapja vette át a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség vezetését is.

A kormány a 23 megyei jogú város önkormányzatával is külön megállapodást köt majd arról, milyen fejlesztéseket kívánnak végrehajtani a településen a 2014-2020-as időszakban – közölte Lázár János.

Arról is beszámolt, hogy zökkenőmentesen lezajlott a megyei múzeumi hálózat intézményeinek települési fenntartásba adása. A közgyűjtemények, részben a kormány és a települési önkormányzatok között létrejött finanszírozási szerződésnek köszönhetően, sikeresen végzik munkájukat, a helyiek pedig sokkal inkább magukénak érzik az intézményt – mondta a politikus.

Kiemelte, hogy a közösségi és a helyi erőforrások felhasználásával a XXI. századi igényeknek megfelelő kiállítóhelyek és közösségi terek hozhatók létre. A városi tulajdonban és fenntartásban működő múzeumok alkalmasak arra, hogy közvetlenül megszólítsák a helyi művészetszerető közönséget, a művészetpártolókat pedig a mecenatúra nemes feladatára emlékeztessék. A kormány célja, hogy a múzeumoknak legyen valódi gazdájuk, a helyi közösségek pedig vegyenek részt a művészeti élet szervezésében – közölte az államtitkár, szavai szerint az uniós pályázatokból jól látszik, számos önkormányzat dolgozik azon, hogy minél előbb méltó körülményeket teremthessen a városi múzeum számára.