Az elmúlt öt évben a VI. kerületi önkormányzat több mint száz lakást újított fel és adott ki szociálisan rászorulók vagy alacsony keresetű állami alkalmazottak számára, ha pedig most hirtelen több lakás kerülne a piacra, akkor készen állnak arra, hogy akár egy lakásügynökséggel segítsék ezeknek az ingatlanoknak a kiadását.

A többi között erről beszélt Soproni Tamás, a kerület újraválasztott polgármestere a Portfolio Checklist legutóbbi adásában, amelyben azt járták körbe, milyen következményei lehetnek a rövid távú lakáskiadás, köztük az Airbnb esetleges betiltásának Terézvárosban.

Szeptember 2. és 16. között a VI. kerület lakói ügydöntő szavazáson dönthetnek arról, hogy betiltják-e ezt a fajta lakáskiadást – számol be a Portfolio a terézvárosi polgármesterrel folytatott beszélgetésről.  A szavazást megelőzően és a szavazás ideje alatt az önkormányzat tájékoztató kampányt indít, melyben teret adnak a tiltás és a jelenlegi gyakorlat fenntartása mellett kardoskodóknak egyaránt.

Soproni Tamás szerint a tiltás javára válna a városrésznek, amely – hasonlóan sok belvárosi területhez – sokat vesztett lakóiból az elmúlt években. Egyre több gond volt az Airbnb-vel, ami nem volt rendesen szabályozva, s bár ők kerületi szinten próbáltak szabályozni, a rendeletet  a kormányhivatal megsemmisítette.

A szavazás eredményeként az önkormányzat 670 millió forint idegenforgalmi adó kiesésével számol, azonban a polgármester szerint a bevételek egy-másfél éven belül korrigálódhatnak.

Az esetleges tiltás 2026. január 1-én lépne hatályba, így adnak felkészülési időt a területen dolgozó vállalkozásoknak. Arra a felvetésre, hogy az Airbnb-t üzemeltetők vagy a szálláshely-tulajdonosok számára adnak-e bármilyen visszatérítést vagy kártérítést a parkolóhely-megváltási díjak miatt – ez milliós tétel is lehet, amikor átminősítenek egy lakást olyan ingatlanná, ahol rövid távú lakáskiadási tevékenységet lehet végezni –, a politikus azt mondta, erre nincs szükség, hiszen törvényi felhatalmazás alapján jár el az önkormányzat.