tuntetes nagykanizsaNemcsak a Sormásra és a Martonfára tervezett ideiglenes befogadóállomások építése ellen szervezett demonstrációt a Jobbik Nagykanizsára, sehol sem akarnak ilyen létesítményeket. A két település képviselői közös fellépésről állapodtak meg.

Nagykanizsa központjában, az Erzsébet téren tartott demonstrációt 400-500 résztvevővel a Jobbik Magyarországért Mozgalom. A megmozduláson felszólalt a tervezett létesítmények ellen a sormási "civil ellenállók" egyik képviselője, Géczi Zoltán, majd Nagykanizsa jobbikos önkormányzati képviselője, Gábris Jácint, később pedig Csényi Gabriella, Martonfa alpolgármestere. Beszédet mondott Ander Zoltán, a Jobbik parlamenti képviselője is, aki egyebek mellett azt fejtegette, hogy nem a magyarság bűne, ami a menekültek hazájában történt.

A nagyjából egyórás demonstráción a martonfaiak és a sormásiak nevében petícióhoz is aláírásokat gyűjtöttek a hallgatóság körében. A két, befogadóállomás létesítésére kijelölt település lakói a köztársasági elnökhöz szeretnék eljuttatni tiltakozásukat, mert alkotmány- és törvényellenesnek tartják a táborok építéséről szóló kormányhatározatot. Ez a petíció is egyik eleme annak a közös fellépésnek, amiről még vasárnap állapodtak meg Sormáson a két település képviselői. A zárt ajtók mögött folytatott egyeztetésen közel húsz ember vett részt a két, a kormány által ideiglenes befogadóállomás építésére kijelölt településről.

Lenkovits Zoltán, a sormási civilek által életre hívott válságstáb vezetője elmondta: a két település lakói közösen szeretnék elérni, hogy ne építsenek menekülttáborokat. Hozzátette, hogy Martonfa független polgármesterével, Bosnyák Andrással ők kezdeményezték az egyeztetést, amelyen azonban más elfoglaltságára hivatkozva Sormás fideszes polgármesterasszonya nem vett részt. Bosnyák András szavai szerint a tiltakozó akciókra azért van szükség, mert "antidemokratikus módon döntöttek" felettük.

Sormás alpolgármestere, Póczai Zoltán is részt vett az egyeztetéseken, de mint az MTI kérdésére elmondta: magánemberként volt ott. Meglátása szerint a falu lakóinak 98 százaléka ellene van a táborépítésnek, a képviselő-testület is határozatot hozott arról, hogy nem értenek együtt ezzel a tervvel.

Múlt héten a Belügyminisztérium önkormányzati államtitkára, Pogácsás Tibor már tárgyalt a két település vezetőjével. Érthetőnek nevezte a lakossági aggályokat, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az újonnan létrehozandó állomást rövid időre tervezik, és a megvalósítás alatt is folyamatosak lesznek a kormányzati egyeztetések. Az ezer-ezer fős nyitott intézményekben a menekültkérelem elbírálásáig helyezik el az illegális migránsokat – közölte, megígérve: mindent megadnak a települések mindennapi életének zökkenőmentességéhez.