gyor0Győr kertvárosában, a 10–12 ezer lakosú Győrszentiván határában 300–350 hektár jó minőségű mezőgazdasági területet sorolnak át a kormány kívánságára és 10 milliárd forintos támogatása mellett. A napraforgó és a kukoricatáblák helyett különösen veszélyes ipari tevékenységhez szükséges létesítményeket engednek a területre, néhány száz méterre a lakóházaktól. Hogy pontosan milyen beruházásról van szó, azt a múlt péntekre összehívott lakossági fórumon sem árulták el, de a helyiek arra számítanak, akkumulátorgyár épülhet a területen.

Gondosan művelt területeket látunk az M1-es autópályáról Győr előtt lehajtva, a Győrszentivánba tartó zötyögős bekötőút egyik oldalán embermagas kukorica, a másikon lassan betakarításra érett napraforgótáblák sorjáznak, amíg a szem ellát. A dombra felhajtva bal kéz felől, Győr irányában monumentális csarnokok, az ipari park látképe, ami megkoronáz az Audi gyáregyüttese. Mielőtt beérnénk a Győr kertvárosának is nevezett, 10–12 ezer lakosú településrészre, egy mezőgazdasági vállalkozás takaros épülete áll, muskátlis ablak, rendben sorakozó géppark az udvaron, az ablakok előtt fenyősor ad árnyékot az irodáknak.

Nem messze, a vasúti átjáró után kezdődik a közigazgatásilag Győrhöz tartozó településrész, családi házakkal, nagyméretű kertekkel. Szokásos, csendes péntek reggel. Talán csak annyiban különbözik az átlagostól, hogy a lakók egy része felpaprikázva indul a városházára, a lakossági fórumra, hogy véleményt mondjanak az ipari park bővítéséről. A fórumra a meghívó benne volt a Győr Plusz újságban, „csak azt most valahogy nem sikerült bedobni a postaládákba itt Győrszentivánon” – dohogott az egyik, néhány éve Győrből a kertvárosba kiköltözött lakó.

Kifejezetten a csendes, nyugodt lakókörnyezet miatt választotta ki az építkezés helyszínét, menekült az egyre zsúfoltabb megyeszékhelyről. Azt már sejti, hogy a szántóföldekből itt hamarosan csak mutatóban marad valami, nyugatról és délről körbeölelik az ipari létesítmények Győrszentivánt. Arról azonban, még nincs pontos képe, milyen környezetszennyezésnek, zajártalomnak lesz kitéve, hiszen a lakosság nem kapott tájékoztatást arról, milyen beruházás készül az új ipari területen. Nem kapott a lakossági fórumon sem, ott derült ki, hogy nem a jövőbeli beruházásról lesz szó, csak az ipari park bővítéséről mondhatnak véleményt, a konkrét tartalom ismerete nélkül.

A cikk itt olvasható tovább