szamtechA digitalizáció világában sokan azt hiszik, komoly anyagi terhet jelent egy vállalkozás vagy szervezet számára a legmodernebb informatikai eszközök biztosítása az egyes munkafolyamatokhoz. Pedig, ha nem ragaszkodunk a tulajdonhoz, már néhány ezer forintos havidíjért cserébe is hozzáférhetünk a legnagyobb vállalatok által is használt infrastruktúrához.

Nem a tulajdon, a hozzáférés számít

Pedig ma már teljesen felesleges, hogy a termék doboza ott legyen a polcon; havidíjas megoldásokkal nemcsak költséghatékony szoftverlicenc-konstrukciót, hanem az adott szolgáltatótól még szakértői támogatást és új funkciókat is igénybe vehetnek a vállalkozások. Ráadásul mindez nem is kerül sokba: az akár néhány ezer forinttól igénybe vehető szolgáltatáscsomagok esetén nem kell sokáig számolgatnunk ahhoz, hogy rájöjjünk, a havi díj cash-flow előnye az egyszeri díjas termékekkel szemben jelentős.

Jó példa erre a Pest Megyei Önkormányzati Hivatal fejlesztése is, amelyben bárhonnan és bármikor elérhető levelezéssel, közös naptárfunkcióval és virtuális szerverekre történő biztonságos mentéssel biztosították a még hatékonyabb munkavégzést.

Könnyen belátható volt, hogy hat szerver beszerzésének és üzemeltetésének költségei és a szoftverlicencek ára spórolható meg, ha a havidíjas szoftver licenc konstrukciót választja az Önkormányzat. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy ez mindig az adott helyzet szerint, rugalmasan változtatható, amihez nincs szükség újabb beszerzési eljárást indítani - mondta el Assebrenner István, a Pest Megyei Önkormányzati Hivatal informatikai munkatársa.

A havidíjas programok legnagyobb előnye:

• A szoftvert folyamatosan fejlesztik; a vállalkozás igényeihez szabják
  • Mindig a legfrissebb verziót használhatják az előfizetők, nem kell a frissítésekkel bajlódni
  • A vírusok elleni védelmet a szolgáltató cég végzi
  • Csak a használat után kell fizetni, vagyis nem kell megvenni évekre előre a használatot.

Annyit fizess, amennyit használod

Ráadásul egy vállalkozás esetében nem szabad megfeledkezni a méretgazdaságosságról sem. Egy fejlődő vállalkozás vagy szervezet esetében teljesen egyértelmű, hogy a méretének változásával fejleszteni (vagy éppen leépíteni) kell az eszköz- illetve szoftverparkot is.

Az informatikai szolgáltatások kiszervezése kapcsán végezetül felmerül a biztonság kérdése is, amelyet a Habi Kft. este példáz talán leginkább. A traktoralkatrészek kereskedelmével foglalkozó cég informatikai infrastruktúrája egyik pillanatról a másikra omlott össze még 2013-ban: műszaki meghibásodás miatt leálltak a szerverek. Emiatt a cég nem tudott árut kiadni, számlázni, a cég webáruháza sem üzemelt, és még az irodában is leállt a munka, mivel a vállalatirányítási rendszer sem működött.

- Igaz ugyan, hogy szükségből váltottunk, de az infrastruktúránk egyébként is megérett a változásra. Amióta a felhőben működünk, kizárt a rendszerleállás. Ha épp nincs szükségünk több szerverre, egyszerűen kikapcsolunk egyet, és a ténylegesen lekötött erőforrások után fizetünk - összegezte Harkai Dávid, a Habi Kft. értékesítési vezetője.
(Pénzcentrum.hu)