klik logoA Klebelsberg Intézményfenntartó Központ szerint azért van szükség arra, hogy az állam szerepet vállaljon az iskolák fenntartásában, mert ezzel egyenlítik ki a területi különbségeket, biztosítják az egyenlő feltételeket, és garantálják a pedagógusok bérét.

A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (Klik) MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: a fenntartói és működtetői feladatok egységesítése segítséget jelent az ellátásban részt vevőknek. Ezáltal „a korábbinál egyértelműbbé válnak a viszonyok”, teljes egészében az állam vállalja a felelősséget az intézményekért, a feladatok ellátásához szükséges forrás pedig tervezhetőbbé válik.

Az átadás-átvételről szóló megállapodásokat a működtető települési önkormányzatoknak és a tankerületi központoknak december 15-éig kellett megkötniük – emlékeztet a közlemény. A megállapodásoknál a tankerületi központok a gyermekek, diákok „mindenekfelett álló érdekét szem előtt tartva, a felek közti konstruktív, a helyi érdekeket figyelembe vevő” együttműködésre törekedtek.

Összesen 483 megállapodást készítettek elő a tankerületi központok a települési önkormányzatokkal, nyolc önkormányzattal végül nem jött létre a megállapodás - írták, hozzátéve, a jogszabály értelmében ha a felek között a megjelölt határidőig nem vagy nem teljes körűen jön létre a megállapodás, december 20-áig határozattal döntenek az oktatási intézmények átvételéről.

Gerstmár Ferenc, az LMP önkormányzati szakszóvivője sajtótájékoztatón reagált erre, azt mondta: a helyhatóságok többsége nem saját szándékából, csupán a köznevelési törvényből fakadó kötelezettsége miatt adja át oktatási intézményeit az államnak. A fideszes városvezetők nem mertek szembeszállni a kormányzati akarattal, ezért veszítik el az önkormányzatok január 1-jétől minden befolyásukat az oktatás területén.

 

Hirdetés