asaAz összes közszolgáltatói szerződését felmondta az elmúlt hónapokban a hulladékgazdálkodással foglalkozó A.S.A. Kft., amely kisebbségi tulajdonosként nem kíván részt venni a szolgáltatásban – közölte lapunkkal Németh István ügyvezető igazgató. Várakozása szerint a cég forgalma két év alatt legalább 40 százalékkal csökken – írja a Világgazdaság.

– Drasztikus átalakításokat hozott az idei év a hulladékgazdálkodás területén. Hogyan érinti ez az A.S.A. csoportot?
– Valóban, csak hogy a legfontosabbakat kiemeljem: az idén január 1-jén életbe lépett új hulladéktörvény vezette be a hulladéklerakási járulékot, emellett 2014-től a településeken csak nonprofit formában működő és legalább 51 százalékos önkormányzati, vagy állami többségi tulajdonban lévő társaságok láthatnak el hulladékgazdálkodási közszolgáltatói feladatokat, miközben ezt megelőzően a lakosság mintegy 30-40 százalékának többségi magánkézben lévő vállalatok szolgáltattak. Ami az .A.S.A.-t illeti: a csoportnál az a döntés született, hogy kisebbségi tulajdonosként nem kívánunk részt venni a közszolgáltatásban.

– Mit jelent ez a gyakorlatban?
– Az elmúlt hónapokban az összes közszolgáltatói szerződésünket felmondtuk. Az Érdet és térségét kiszolgáló leányvállalatunk, az Érdkom Kft. már be is fejezte a működését, az év hátralévő részében pedig további 42 településen szüntetjük be munkánkat, 240 ezer lakos közszolgáltatóként történő kiszolgálását befejezve. Igaz, több helyen felajánlottuk az önkormányzatoknak, hogy alvállalkozóként szívesen vállaljuk egyes részfeladatok ellátását, hiszen mi rendelkezünk az ehhez szükséges létszámmal, szakmai ismeretekkel és eszközparkkal.

– Hogyan érinti a szektort a kormányzati rezsicsökkentési intézkedések közé tartozó, július 1-jétől alkalmazandó 10 százalékos kötelező „szemétdíjcsökkentés”?
– Rosszul, főként azért, mert a területen dolgozó cégeknek ennél valójában jóval nagyobb fedezetromlással kell számolniuk. A lakossági díj a tavaly tavasszal befagyasztott szinthez, azaz a tavalyelőttihez képest csökken 10 százalékkal, ami így az infláció figyelembevételével valójában 15 százalék. A lerakási járulék 3 000 Ft/tonna idei mértéke átlagos ürítési díj esetén szintén 15 százalékos költségnövekedést jelent. A két hatás együtt eléri, alacsony díjak esetén meg is haladja a 30 százalékot. Emellett további jelentős plusz terhet jelent az idei évtől az e-útdíj rendszer bevezetése, valamint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatók által a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak fizetendő új díj is. A politikusok szerint a közszolgáltatók extra profitot realizáltak a közszolgáltatásokon, ami az A.S.A.-ra nem igaz. Vállalatunk nyílt közbeszerzéseken, valós versenyben, legtöbbször a legalacsonyabb árral lett nyertes pályázó, ami eleve kizárja az extra profitot.  Az A.S.A. csoportot már nem fogja közvetlenül érinteni, de a díjbefagyasztás 2014. december 31-ig érvényes, miközben a lerakási járulék mértéke jövőre 3 000-ről 6 000 Ft/tonnára nő. Ez azt jelenti, hogy a közszolgáltatás 2014-ben veszteséges lesz, valamiféle állami kompenzáció nélkül nem lesz képes működni.

– Számokban kifejezve miként érinti az A.S.A.-t a közszolgáltatásból történő kiszorulásuk?
– Csoportszinten 2012-ben 7,3 milliárd forintos forgalmat bonyolítottunk le, amely az intézkedések következtében két év alatt legalább 40 százalékkal csökken, de ennél is fájóbb, hogy ezzel párhuzamosan a 400 fős dolgozói állományunkat 200 fő alá kell csökkentenünk. Sajnos évek, évtizedek óta nálunk dolgozó, lojális munkavállalóknak szűnik meg a stabil, legális munkahelye.

– Az A.S.A. idén ünnepli magyarországi működése megkezdésének 20. évfordulóját. De lesz-e 21. születésnap is?
– Az elmúlt két évtizedben úttörő szerepet játszottunk a magyarországi hulladékgazdálkodásban, elég az első magánkézben lévő szigetelt regionális hulladéklerakó, az első hulladékból cementgyári tüzelőanyagot előállító ún. RDF üzem, vagy a hulladéklerakóinkban képződő metángáz hasznosítására szolgáló, megújuló elektromos energiát termelő depóniagáz-erőművek építésére gondolni. De lesz folytatás: a lakossági közszolgáltatás mellett az A.S.A. másik erősségét mindig is az ipari és kereskedelmi vállalatoknak nyújtott komplex hulladékkezelési szolgáltatások jelentették, s a jövőben minden erőforrásunkat erre a területre kívánjuk összpontosítani. Így olyan szolgáltatáscsomagokat kínálunk, hogy a cégeket a náluk képződő hulladékok szelektív gyűjtése és minél magasabb arányban történő hasznosítása révén segítsük a kiadásaik csökkentésében. Nem állnak le a beruházásaink sem: a gyáli hulladékkezelő központunkban már működő 1 MW-s hálózatra termelő depóniagáz-hasznosító erőmű mellé újabb 1 MW áramtermelő kapacitást telepítünk, emellett egy olyan 50 kW-s minierőművet is felállítunk, amely a telephely áramellátását fogja teljesen önellátóvá tenni. Emellett 1-2 éven belül az itt működő RDF üzemünk kapacitását is meg kívánjuk növelni, valamint a hulladékok lerakótól való eltérítését szolgáló előkezelő létesítményt is építünk.



Névjegy
Németh István (50) Nős, két gyermeke van. Mérnök-közgazdász, negyedik éve dolgozik a hulladékgazdálkodás területén. Szabadidejében kertészkedik, menedzsmenttel foglalkozó könyveket böngész, emellett kiemelt helyen szerepel életében a sport is, azon belül a fallabda és a konditerem.


A vállalatcsoport
A spanyol FCC csoporthoz tartozó A.S.A. Magyarország Kft.-t 1993-ban jegyezték be. Az FCC világ egyik vezető vállalata a környezetvédelmi szolgáltatások területén, több mint 93 ezer alkalmazottat foglalkoztatva több tevékenységi területen. Az A.S.A. csoport nevéhez kapcsolódik az első műszaki védelemmel ellátott lerakók építése hazánkban: 1992-ben Debrecenben, 1994-ben Hódmezővásárhelyen, majd 1999-ben Gyálon épült depónia saját beruházásban. Később 2005-ben Magyarországon elsőként nyitották meg a gyáli telephelyen az úgynevezett RDF üzemet, amely az anyagában nem hasznosítható szelektíven gyűjtött hulladékból állít elő az iparban, például cementgyárakban használatos alternatív tüzelőanyagot, hasznosítva ezzel a hulladékot, ugyanakkor fosszilis energiaforrást kiváltó, értékes terméket adva a gyáraknak.

A depóniagáz hasznosításában is élen járt a cég, 2010-ben kezdte meg működését a gyáli telephelyen a hulladéklerakóban keletkező depóniagáz hasznosítását végző üzem. A gázmotorok 2012-ben 7,4 millió kWh elektromos energiát termeltek, amely mintegy 3700 átlagos magyar háztartás éves elektromos energiaigényének felel meg, és a motorok által termelt hő, mint megújuló energiaforrással fedezi a telephely épületeinek fűtését és melegvíz-ellátását is. 2012-ben csatlakozva a Virtuális Erőmű programhoz az A.S.A. elnyerte az Energiatudatos vállalat címet, és az ezzel a címmel járó program megvalósítása és fejlesztése azóta is zajlik.

Hirdetés