kezeÖsszesen 38 olyan város és fővárosi kerület van, ahol kisebbségből kell irányítania a vasárnap megválasztott polgármesternek – írja az InfoRadio.hu.

A Nemzeti Választási Iroda adatai alapján harmincnyolc 10 ezer főnél több lakosú város, illetve budapesti városrész van, ahol a vasárnap nyertes polgármestert adó jelölőszervezetnek nem lesz többsége a képviselő-testületben. A listán 4 fővárosi kerület, a VII., a XIV., a XV. és a XXIII., valamint 34 város szerepel, amelyek közül 19-ben azért állt elő ez a helyzet, mert független polgármester-jelölt nyert.

Erzsébetvárosban a fideszes Vattamány Zsoltot választották polgármesterré, ám a kormánypártoknak vele együtt is csak 9 képviselője került be a 18 tagú képviselő-testületbe, az MSZP-DK-Együtt-PM színeiben 7 képviselő jutott be, a Jobbik és az LMP pedig 1-1 képviselőt küld a testületbe.

Zugló vezetője az Együtt-PM jelöltje, Karácsony Gergely lett, a polgármestert állító baloldali összefogás pedig a kormánypártokhoz hasonlóan 9 képviselőt küld a 22 tagú képviselő-testületbe, így a polgármesternek, ha a fideszes képviselőkkel nem tud, a Jobbik, az LMP és a CivilZugló 1-1 jelöltje közül minimum kettővel együtt kell működnie a városrész irányításához.

A XV. kerületben a DK jelöltjét, Hajdu Lászlót választották polgármesterré. A baloldali összefogás pedig rajta kívül még 8 képviselőt küldhet a 21 tagú testületbe, amelyben 10 kormánypárti 1 jobbikos és 1 LMP-s jelölt foglal még helyet.

Kissé bonyolultabb a helyzet a XXIII. kerületben. Soroksáron ugyanis a Civil Szervezetek által támogatott Geiger Ferenc lett a polgármester, ám jelölőszervezete a városvezetővel együtt is csak 3 képviselőt küldhet a 12 tagú képviselő-testületbe, amelyben 4 kormánypárti 1 baloldali 1 független és 3 az Itthon Vagyunk Egyesület támogatásával érkező képviselő foglal helyet. Tehát várhatóan ebben a kerületben fogják a legkevésbé befolyásolni a pártérdekek a városvezetést.