kozbizt„Megbízottként" alkalmaznának nyugdíjas rendvédelmiseket az önkormányzatok közbiztonsági referensként, hogy így kerüljék el a munka helyett nyugdíjt választók miatti létszámhiányt – írja a Népszava egy államtitkári levélre hivatkozva.

Körlevelet küldött a Népszava tudomása szerint a kormánymegbízottaknak Szabó Erika közigazgatási államtitkár, amelyben azt írja, a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvényekről szóló 2011-es törvényben, valamint a végrehajtási utasításban szabályozott közbiztonsági referens státusz betöltése a települési önkormányzatok jelenlegi létszámviszonyai, és költségvetési gazdálkodási kötöttsége mellett csak nehezen valósítható meg, és a települések számára megkönnyítené a feladatellátást, ha a törvényileg szabályozotthoz képest más foglalkoztatási jogviszony keretében is betölthető lenne ez a munkakör.

Közbiztonsági referensként általában nyugdíjas rendőr-, tűzoltó- vagy honvéd tábornokok, főtisztek, tisztek dolgoznak köztisztviselőként, mivel azonban nekik is választaniuk kellett a nyugdíj, illetve a fizetés között, zömük a magasabb bevételt jelentő nyugdíj mellett döntött, így a területi feladatellátásban komoly gondok merülhetnek fel.

Az államtitkár levele szerint a Belügyminisztérium is egyetért a nehézségekkel, ezért ahol szükséges, jelöljenek ki megbízott referenseket, mert a szabályok megváltoztatására nincs lehetőség. A Népszava szerint a „megbízotti" státusz azt jelentené, hogy megbízási vagy vállalkozói szerződéseket kötnének a nyugdíjas közbiztonsági referensekkel, így pedig sikerülne kijátszani mind a hatályos katasztrófavédelmi, mind a nyugdíjszabályokat.

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közleményben reagált a Népszava cikkére, amelyben azt írták, Szabó Erika hatáskörébe nem tartozik bele az, hogy állásfoglalást adjon ki a polgármesteri hivatalokban dolgozók jogállásával kapcsolatban, csak az illetékes Belügyminisztérium állásfoglalását közvetítette, a kérdést pedig konkrét önkormányzati megkeresés alapján továbbította a helyi önkormányzatok törvényességi felügyeletéért felelős kormánymegbízott a közigazgatási tárcához azzal, hogy a központi kormányzat a gyakorlatban nehézséget jelentő kérdéskörben jogszerű megoldási lehetőséget nyújtson.

A minisztérium azt azonban nem cáfolta, hogy a „megbízotti" státusz valójában a szigorú nyugdíjszabályok kijátszását jelentené.

(hvg.hu)