magyarkozlonyA kormány határozatot fogadott el a Budapestből és Pest megyéből álló közép-magyarországi régió esetleges kettéválasztásának lehetőségéről. A jogszabály a szerdai Magyar Közlönyben megjelent.

Arra kéri fel a minisztereket határozatában a kormány, hogy 2015. december 15-éig vizsgálják meg a régió kettéválasztásának lehetőségét. A határozat utal arra, hogy 2016-ban válik esedékessé a statisztikai területi egységek beosztását meghatározó, úgynevezett NUTS-rendszer felülvizsgálata.

A közép-magyarországi régió kettéválasztásának lehetősége már eddig is többször szóba került az elmúlt években, elsősorban az európai uniós támogatások miatt. Ezekből ugyanis Budapest fejlettsége miatt Pest megye csak kisebb arányban részesül. A megyei önkormányzat és számos települési vezető ezért már az előző ciklusban szorgalmazta a különválást.

Tavaly novemberben Nagykőrös nyolc fideszes önkormányzati képviselője népszavazás kiírását kezdeményezte azért, hogy a város Pest helyett Bács-Kiskun megyéhez tartozzon. A népszavazásra áprilisban kerül sor. Czira Szabolcs polgármester elmondta: a megyeváltással sokak régi óhaja teljesülne, mivel a Budapesttel közös közép-magyarországi régióhoz tartozva a város a szükségesnél kevesebb uniós forráshoz jut.