balatonfoldvar strandEzentúl a Balaton Napja lesz a strandszezon megnyitója, amelyet minden év első olyan pénteki napján tartanak meg, amikor a tó hőmérséklete eléri a húsz fokot. Ilyenkor nemcsak a tóparton, hanem a környezetében is sport- és kulturális programokkal várják a vendégeket.

Jövőre már országos eseménnyé kívánják bővíteni a Balaton Napját, idén leghamarabb jövő héten tarthatják az eseményt - mondta az ötletgazda Kardos Gábor, a Balatoni Kör elnöke a Magyar Turizmus Zrt. és több balatoni szervezet által is támogatott kezdeményezésről. A Balaton Fejlesztési Tanács és a tóparti önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség által is támogatott kezdeményezés tervei közt szerepel, hogy a Balaton-felvidéki Nemzeti Park és az MTA Balatoni Limnológiai Intézetének bevonásával környezettudatossági programokat tartanak majd ezen a napon, amivel felhívják a figyelmet a tó ökológiai védelmének fontosságára, beleértve a Kis-Balatont is.

Kardos Gábor szavai szerint fontos, hogy legyen egy olyan nap, amikor a Balatonnal mint természeti és kulturális értékkel foglalkozik az egész ország, ezért a későbbiekben szeretnék elérni, hogy távolabbi települések is csatlakozzanak a Balaton Napjához tematikus rendezvényekkel, balatoni estekkel, a régióra jellemző ételekkel, borokkal fűszerezve a programjaikat. Az eseménnyel arra is fel kívánják hívni a figyelmet, hogy a nyári előszezonban a Balaton vize az Adriáénál általában hetekkel előbb melegszik fel 20 fokosra. Az isztriai parton a víz jelenleg két fokkal hidegebb a Balatonénál.

A balatoni strandüzemeltetők felkészültek a nyitásra, a fizetős strandok belépőjegyeinek ára többnyire idén sem változik sem - számolt be Győrffy Árpád, a balatoni strandokról információkat közlő Balatontipp.hu főszerkesztője. A strandüzemeltető önkormányzatok és vállalkozók az előző évi, rendkívül csapadékos nyárhoz képest jobb szezonra számítanak. A karbantartási munkákon kívül kisebb fejlesztéseket hajtottak végre, többségük az új uniós támogatási ciklus pályázataira vár. Arra számítanak, hogy lesz támogatási forrás mind az infrastruktúra felújítására, fejlesztésére, mind az attrakciók bővítésére.

Az idei szezonra elvégzett munkák részeként esetenként partfalat emeltek, homokos plázst alakítottak ki, sétányt, új vizesblokkot, kerékpártárolót építettek. Több helyen lesz a mozgássérültek vízbe jutását segítő újabb szerkezet, és akad, ahol vízilabdapályát, vagy vízi kalandparkokat alakítanak ki. Az üzemeltetési költségek ugyan emelkedtek, főként a bérterhek miatt, de az árakat a korábbi szinten próbálják tartani, mert a tapasztalatok szerint a vendégek fizetőképessége nem javult. A korábban ingyenes strandok az idén is azok maradnak.

A napi felnőttjegy továbbra is a siófoki nagystrandon lesz a legdrágább, a főszezonban 1000 forint, ami egyébként hat éve változatlan. Keszthelyen az elmúlt években már megtették, és idén újabb 10 százalékkal csökentették az árat, így 800 forintba fog kerülni a belépés a Városi strandra. A füredi Esterházy strandon a tavalyi árakkal indul a szezon, ami a főszezonban 980 forint volt. Más strandokon esetenként előfordulnak kisebb emelések, de jellemzően 450-750 forint között maradnak a napi felnőtt belépődíjak. A gyerekek, diákok, nyugdíjasok általában ennek 50-60 százalékát fizetik. Egyre több helyen vezetnek be családi jegyet, és jellemző az is, hogy meghosszabbították a pénztár nyitvatartási idejét, de az utolsó órákban csökkentett áron lehet majd strandolni.

A fizetős strandok közül a pénztárakat legkorábban Siófokon és Balatonalmádiban nyitják meg a hivatalos strandszezon indulásakor, május 15-én, a legkésőbb fizetőssé váló strandokon pedig csak az iskolai szünet kezdetétől kérnek majd belépőt. A strandok többsége jelenleg is látogatható, használható.

Hirdetés