hazBérházépítési program kidolgozását szorgalmazzák szakmai szervezetek. Javaslatcsomagjuk nemcsak a finanszírozásra, hanem műszaki-energetikai elvárásokra és jogi-szabályozási kérdésekre egy­aránt kitér – írja a Magyar Idők.

Akár társadalmi feszültséget is okozhat, ha nem újul meg időről időre az elöregedő lakásállomány, ráadásul a bérházak építése a gazdaság egyik motorja lehetne – mondta lapunknak Sztranyák József, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) ingatlanosztályának elnöke. A BKIK Lakásügyi Kerekasztal Fórumának keretében huszonnégy szakmai szervezet javaslatait fésülték össze, amelyek közhasznú bérházak építésére vonatkozó programra tesznek javaslatot. Azokban szerepelnek műszaki-energetikai elvárások, szervezeti, működési és finanszírozási lehetőségek, valamint a szükséges jogi és szabályozási tennivalók. Kitérnek továbbá a nem lakott lakások bérlakás célú felújításának és hasznosításának megszervezésére is. A fórum a bérházépítéshez uniós pénzek bevonását javasolja.

Sztranyák József elmondta, a nonprofit alapú bérlakások építésével új kínálat jelenne meg a hazai bérlakáspiacon, amely jól egészítené ki a piaci alapú és a szociális bérlakások szegmensét. Bérlakásokra egyre nagyobb igény lenne, Sztranyák József szerint építésüket egyrészt iparfejlesztési szempontok indokolják: a keleti országrészből erős az elvándorlás a nyugati városokba, ám Sopronban vagy Győrött az albérleti díjak a csillagos eget verdesik. Másrészt azoknak a fiataloknak segítene, akik lakásvásárlás előtt, kedvezményes bérleti díjért, szívesen laknának néhány évig nem saját tulajdonú ingatlanban.

A Társaság a Lakásépítésért és Lakásfelújításért Egyesület egyetemisták körében végzett felmérése szerint a fiatalok korábban alapítanának családot, ráadásul nagyobb arányban képzelnék el Magyarországon a jövőjüket, ha lennének megfizethető, minőségi bérlakások.

Sztranyák József jelezte, a Miniszterelnökséget és a Nemzetgazdasági Minisztériumot is megkeresték a koncepcióval, és pozitív visszajelzést kaptak. Emellett szakmai fórumokon polgármesterekkel és más döntéshozókkal ismertetik meg javaslatcsomagjukat. Magyarországon ma mintegy 4,4 milliós a lakásállomány, amelyből nyolc-kilenc százalékra tehető a bérlakások aránya. A statisztikai hivatal adatai szerint a bérlakásokból 144 ezret tesz ki az önkormányzat vagy más intézmény és szervezet tulajdonában lévő ingatlan. Tavaly – amikor amúgy is nagyon kevés lakással bővült az állomány – mindössze 293 ingatlant építettek bérlakásként.

Hirdetés