ivovizHatvankét Békés, három Csongrád és egy Hajdú-Bihar megyei településen zajlik az ivóvízminőség-javító program. A várhatóan szeptember 30-ára elkészülő beruházás 33,8 milliárd forintnyi európai uniós támogatásból valósul meg – közölte a Békés Megyei Önkormányzatok Ivóvízminőség-Javító Önkormányzati Társulásainak Konzorciuma.

A településeknek a szükséges 4,2 milliárd forintnyi önerőt a BM Önerő Alap százszázalékos támogatásából biztosítják. A beruházásra azért van szükség, mert jelenleg az érintett településeken az ivóvíz arzéntartalma az egészségügyi határérték felett van. A fejlesztés befejeztével hatvanhat település mintegy háromszázezer lakosa számára lesz egészséges, az Európai Unió által előírt kritériumoknak is megfelelő ivóvíz – írják.

A beruházás során új gerincvezetékeket és hálózatokat építenek, ehhez 316 kilométernyi vízvezetéket fektetnek le a szakemberek. Emellett rekonstrukciós munkákat is végeznek, kicserélnek 85 kilométernyi ivóvízvezetéket, 597 mosatóaknát, beépítenek 604 tűzcsapot, illetve 8327 házi bekötés cseréjét is elvégzik.

A projekt részeként vízkitermelő telepeket, kutakat, valamint kút- és bekötővezetékeket is kell építeni. Orosházán, Csanádapácán, Lőkösházán és Újkígyóson rekonstruálják és bővítik a vízkitermelő telepet; Kunágotán, Kaszaperen és Medgyesbodzáson három új víztermelő telepet építenek, és harminc új vízkutat létesítenek. Geszten a meglévő vízműtelepet újítják fel modern víztisztító tisztító-technológia beépítésével, mivel a község nem kapcsolódik a regionális rendszerre. Újirázon, Árpádhalmon, Eperjesen és Gádoroson új víztorony is épül.