Ingyenesen juthatnak állami ingatlanvagyonhoz a kistelepülések a Magyar falu program keretében.

A kormány a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-vel és a Maradványvagyon-hasznosító Zrt.-vel együttműködésben úgy határozott, hogy az egyes önkormányzatok közigazgatási területén fekvő, állami feladatellátáshoz nem szükséges állami tulajdonú ingatlanokat ingyenesen átadja az ötezer lélekszám alatti, valamint az öt- és tizenötezer lakos közötti települések önkormányzatai részére – közölte a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos, Gyopáros Alpár.

A támogatásnak köszönhetően csaknem 1900 ingatlan került mintegy 600 település tulajdonába, ezek nyilvántartási értéke csaknem 1,7 milliárd forint.

Az állami ingatlanok ingyenes tulajdonba vételének lehetőségét már 2021-ben is megnyitotta a kormány az ötezer lélekszám alatti településeknek a Magyar falu program keretében, akkor 1,2 milliárd forintnyi ingatlanvagyon átruházása valósult meg. A támogatás sikere folytán 2023-ban született döntés a program folytatásáról, illetve kiterjesztéséről az 5 és 15 ezer közötti lélekszámú településekre is.

„Az ingatlanátadás olyan egyedülálló lehetőséget jelent az érintett településeknek, amelyen keresztül nemcsak az önkormányzat vagyona gyarapszik, hanem azok közösségi célra történő hasznosítására is lehetőség nyílik” – emelte ki Gyopáros Alpár. Az ingatlanok és az azokhoz kapcsolódó, valamint azokon található állami tulajdonú vagyontárgyak 2024. július 1-jével ingyenesen, nyilvántartási értéken kerülnek a kormányhatározatban megjelölt önkormányzatok tulajdonába – erősítette meg.