aktaszAz önkormányzatoknak a nyár közepétől kell szerződésbe foglalniuk az új hulladékgazdálkodási törvényből fakadó változásokat – írja a privatbankar.hu.

Kikerült a kormány honlapjáraa hulladékgazdálkodási törvény tervezete, amely végre segíthet eligazodni az önkormányzatoknak abban a korábban nem túl egyértelmű kérdésben, hogy mi várható a szemétszállításban a központosítás után.

Mint ismert, a kormány azért döntött a centralizálás mellett, mivel szerintük az eddig működő 170 közszolgáltató túl sok volt, a működésük pedig nem kifejezetten optimális. Ezért egy egységes közszolgálati rendszert építenek ki, amelyet a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. (NHKV) irányít februári elseje óta.

Évente mintegy négymillió tonna hulladék képződik a magyar településeken, ennek pedig több mint a felét, 2,6 millió tonnát helyeznek el kezeletlenül. A tervezet szerint az így elpazarolt energia, amelyet hasznosítani lehet 20-50 milliárd forint kiesést okoz.

A tervezet szerint az önkormányzatok június 30-ig módosíthatják közszolgáltatási szerződéseiket, amelyből törölni kell a közszolgáltatási díjbeszedést, a kintlévőség-kezelést, illetve bekerül, hogy innentől a közszolgáltató részére a feladatai ellátásáért az NHKV fizet szolgáltatási díjat - számol be a Napi.hu.

Az NHKV határoz arról is, hogy a szolgáltató mekkora területen és milyen feladatokat láthat el. A tervezetben foglalt cél az lenne, hogy a gyűjtési körzettől 50 km-nél messzebbre ne essen gyűjtőpont. A feladatok között szerepel a háztartásban képződő vegyes és zöldhulladék, valamint az elkülönítetten gyűjtött hulladék összegyűjtése, illetve a lomtalanítás is feladatuk lesz. A lebomló hulladékot hetente kell elszállítani, azonban a vegyesen gyűjtött, nem lebomló szemetet nem kötelező - írja a Napi.hu.