bolcsode01Jövőre megemelik a szünidei étkeztetésre fordított összegeket, és kibővítik a gyed extrát, 2017-től pedig már mini-, családi- és munkahelyi bölcsődét is választhatnak a szülők. A vonatkozó jogszabályok módosításáról kedden döntött a parlament.

A parlament az önkormányzatok kötelező feladataként írta elő 2016. január 1-jétől a szünidei étkeztetést. Az erre fordított forrást megemelte, így a jövő évi költségvetésben 4,5 milliárd forintot irányoztak elő erre.

Míg korábban a tízezer lakos feletti településeken volt kötelező a bölcsődei ellátás, a szociális, gyermekvédelmi, családtámogatási és más kapcsolódó törvények frissen elfogadott módosításának hatályba lépése után minden olyan településen gondoskodni kell erről, ahol negyvennél több három év alatti gyermek él, vagy van legalább öt olyan gyerek, akinek a szülei igénylik az ellátást. A módosítása szerint a bölcsődék mellett 2017. január 1-jétől mini-, családi vagy munkahelyi bölcsődét is választhatnak a szülők.

Kibővítették a gyed extrát, így január elsejétől már nem a gyermek egyéves, hanem hat hónapos korától igénybe vehető a támogatás. Emellett a jövő évtől egyszerre lehet igényelni a csecsemőgondozási díjat és a gyedet, tehát ezentúl nem kell külön-külön benyújtani az erre vonatkozó igényt.

A jogszabályban megteremtették annak lehetőségét, hogy a tehetősebb családok lemondjanak a családi pótlékról.

Kötelező önkormányzati feladatként család- és gyermekjóléti központok létrehozását határozták meg.

A módosítás tartalmazza a pedagógus életpálya kiterjesztését a felsőfokú végzettségű bölcsődei kisgyermeknevelőkre és a területi gyermekvédelmi szakszolgálatoknál dolgozó örökbefogadási tanácsadókra. Ez a fejezet 2016. január elsejétől hatályos.