idosekÚjabb képzést hirdetett a győri önkormányzat a magányos idősek támogatására kiépített társalkodóhálózat erősítésére.

Bővül a győri beszélgetőhálózat, ahová hivatásos beszélgetőtársakat keresnek. Az önkormányzat olyan önkéntesek jelentkezését várja, akik szívesen vállalnának heti egy alkalommal beszélgetést egy magányos idős embernél.

Időnként megkopik a hálózat

A városban 2009 óta működik a civil társalkodóhálózat, jelenleg huszonöt tagja van, de egyre többen érdeklődnek iránta. Most az önkormányzat újabb képzést hirdetett önkénteseknek. Ennek oka, hogy idővel „kopik” a hálózat, például mert a segítők is idősödnek, van, aki egészségi problémái miatt lép ki a hálózatból, de az is előfordul, hogy valaki időközben rászorult családtagját ápolja – mondta a Hajnal-tájnak Miklósyné Bertalanfy Mária, a győri önkormányzat WHO-koordinátora.

Az elbutulás és a kedélybetegség ellen is jó lehet

Hozzátette, 2013-as felmérés szerint 80 év fölött már minden második ember egyedül él, ami azt jelenti, nincs kihez szólnia. Márpedig, ha elszigetelten él az ember, akkor hamarabb jön a depresszió, a szellemi leépülés. Ahhoz tehát, hogy aktív és egészséges maradhasson valaki, nagyon fontosak a szociális kapcsolatok.Az ötlet is épp azért merült fel, mert egy korabeli felmérésből kiderült, az idős emberek mentálisan rossz állapotban vannak.

Kell a képzés

Mint ahogy Miklósyné Bertalanfy Mária elmondta, kezdetben, amikor meghirdették a lehetőséget, csak egy képzési csoportra gondoltak, de akkora volt az érdeklődés, hogy kettőt kellett indítaniuk, tehát nemcsak a magányos, hanem a segíteni akaró idősek részéről is nagy az igény a hálózatra. A felkészítés azért is fontos, mert az időskornak vannak olyan testi, pszichés sajátosságai, amelyekkel tisztában kell lenni. Lehetnek ugyanis olyan helyzetek, amikor már szakember segítségére van szükség – tette hozzá.

Nem lehet megterhelő a segítőnek

A szintén nyugdíjas önkéntesekből álló hálózat tagjai olyanokhoz járnak beszélgetni, akik koruknál, egészségi állapotuknál fogva nemigen tudnak kimenni a lakásból, vagy csak támogatással. Baranyai Gyuláné Terike már hosszú évek óta tagja a társalkodóhálózatnak, nyugdíjasként hetente egyszer megy beszélgetőtársához. Első társa, aki azóta már meghalt, 91 éves volt, három évig járt hozzá. 2014 áprilisában a gondozási központon keresztül új segített személlyel vette fel a kapcsolatot, őhozzá is hetente jár. A 83 éves hölgy nagyon igényli a mozgást is, ezért a közös egy órát többnyire sétával töltik.

Miklósyné Bertalanfy Mária kitért rá, hogy a beszélgetéseknek vannak szabályaik, fontos, hogy ne legyen megterhelő senkinek, a segítő személynek sem. Baranyai Gyuláné Terike szerint a beszélgetésekre nem lehet felkészülni, azok nagyon spontán módon alakulnak. Mint mondta, egy-egy ilyen alkalom után jobban érzi magát, mint előtte, mert látja, hogy amit adott, azzal örömet szerzett valakinek.

(hirado.mtv.hu)

Hirdetés