bpesteA millennium óta ekkora fejlesztés Budapesten még nem valósult meg, elkészült az Erkel Színház, a Kossuth tér teljes felújítása, a Semmelweis Egyetem, az Olimpia park, a Pesti Vigadó, a Várbazár, az FTC-stadion, a Tüskecsarnok – emelt ki néhányat a fővárosban befejezett beruházások közül György István. A fővárosi kormánymegbízott a Rádió Orienten elmondta, 2010 óta száz kormányrendelet és kormányhatározat született Budapest fejlesztése érdekében.

Míg 2010-ig összesen hét kiemelt beruházásról döntött az akkori kormányzat, 2010 óta száz kormányrendelet és kormányhatározat született Budapest fejlesztése érdekében. Nemzetgazdasági szempontból kiemelt ügyekről van szó, amelyekben a kormányhivatalnak koordinációs feladatai vannak annak érdekében, hogy az EU-s vagy a központi hazai forrásokat megfelelően lehessen felhasználni - ismertette György István. Budapest Főváros Kormányhivatalának vezetője elmondta, hogy ezeknek a beruházásoknak legalább a 90 millió forintot el kell érniük, és legalább 15 új munkahely megteremtését kell, hogy biztosítsák. Elsősorban egészségügyi, szociális, kutatásfejlesztési, oktatási és sportcélok megvalósítását szolgálják, valamint műemlékek, műemlékegyüttesek, világörökségi területen lévő műemlékek fenntartásához, felújításához, fejlesztéséhez kapcsolódó beruházásokról van szó. A 100 döntés több mint 200 ingatlant érint, vagyis vannak olyan kormánydöntések, amelyek ingatlancsoportokat érintenek.

Sokszor éri olyan vád a kormányt, hogy csak sportberuházásokra költ, de ez az igazságtól rendkívül messze áll. A 32 befejezett beruházásból összesen hét sportberuházás van, az elindult, de még be nem fejezettek között pedig összesen kettő – mondta el a fővárosi beruházásokkal kapcsolatban György István. Az egészségügy területén az országban már lezajlott egy 700 milliárdos fejlesztés, megyei kórházak, rendelőintézetek, mentőállomások felújítása történt meg, és most Budapest és Pest megye kerül sorra.

Három nagy szuperkórházat alakítanak ki, 25 kórházat és hét szakrendelőt fejlesztenek, újítanak fel, ezek között kerül felosztásra 500 milliárd forint a beruházási igények alapján. A Honvéd Kórház teljes felújítása, eszköz-, műszerbeszerzése valósul meg, az egyesített Szent István és Szent László Kórház területén csaknem 200 milliárdos beruházás lesz, a harmadik, új szuperkórház pedig Újbudán fog megépülni. Emellett még a bérfejlesztésre is odafigyel a kormány, hiszen igazságtalan, hogy az Európai Unióban magasabb bérekért dolgoznak – tudtuk meg az Egészséges Budapest Program kapcsán vendégünktől.

György István a továbbiakban kiemelte, hogy a kormányzat elsődleges céljai között szerepelt az, hogy a munkaerőpiaci helyzeten változtasson. Tíz év alatt egymillió munkahely megteremtése a cél, nyilván ez egy nagyon komoly keret ahhoz, hogy a foglalkoztatáspolitikában nagy változás történjen. Az áttörés megtörtént, a korábbi 3,8 millió foglalkoztatottal szemben jelenleg 4.445.000 fő van a munkaerőpiacon. Az országos tendencia mellett Budapesten is nagyon komoly változások történtek. 2017 novemberében a fővárosban regisztrált álláskeresők száma 17466 fő volt, amely mintegy 20%-os csökkenés az előző év hasonló időszakához képest. 2010 októbere óta 67%-os a csökkenés. Vannak kerületek, ahol korábban ezer feletti volt a regisztrált munkanélküliek száma, s ma 200 alatt van.

Vannak olyanok, akik az elsődleges munkaerőpiacra valamilyen okból nem kívánnak kilépni. A kormányzatnak egyértelmű célja és szándéka, hogy mindent megtegyen azért, hogy a közfoglalkoztatásban részt vevők minél nagyobb számban kerüljenek be az elsődleges munkaerőpiacra. Futnak átképzések, amelyek segítségével sikerülhet elhelyezkedniük, a foglalkoztatási főosztályok állásbörzékkel, munkáltatói fórumokkal próbálják az eredményességet még jobban fokozni. Ma egész Magyarországra elmondható, hogy aki el akar helyezkedni, és megfelelő képesítéssel rendelkezik, de ha nem, akkor átképzési programokban való részvétel után el tud helyezkedni.

A XVII. kerületi hivatal indított egy nemes kezdeményezést, amelynek keretében a teljes kormányhivatali kollektíva ruhaneműt, játékokat, különböző karácsonyra ajándékozható dolgokat gyűjtött. Sikeres program volt, mintegy 6 köbméternyi adomány gyűlt össze, amelyet a Baptista Szeretetszolgálathoz szállítottak el.

Ez azt bizonyítja, hogy a kollégák nemcsak a hatósági munkában igyekeznek helytállni, hanem átérzik a nehéz sorsú embereknek a helyzetét is.

Már hetedik esztendeje rendeznek jótékonysági koncertet a Kőbányai Szabadidőközpontban advent kezdetekor. A célok eleinte változóak voltak, a „Minden gyerek lakjon jól” Alapítványnak, a down-kóros gyerekek alapítványának, egy vesebeteg kislánynak a műtétjéhez adtak támogatást, átmeneti gyermekotthonokat, nyugdíjasotthonokat támogattak. Az utóbbi három évben a befolyt összeg nagyobbik részét a gyermekek nyári táborozására fordítják, mert azt tapasztalták, hogy így tudnak a legtöbb családnak segíteni. Az idén is maradtak alapvetően a nyári táboroztatás támogatásánál, de egy szűkebb régióban, Kőbányán és Kispesten a gyermekek átmeneti otthonainak is juttattak a pénzből.

Ebben az évben a jótékonysági koncerttel rekord összegű – négymillió forintnyi – adományt sikerült összegyűjteniük, amelyben kőbányai cégek támogatása is benne van. Nagyon nagy köszönet illeti Póka Egont és az Experidance együttest, valamint Sipeki Zoltán gitárost. Kiváló emberek, akik nagyon nagy lelkesedéssel, profi zenészekként hajlandóak vele együtt leülni játszani – emelte ki György István, aki mint gitáros és énekes vesz részt a produkcióban.

Hirdetés