pava zsoltPáva Zsolt helyett egy testület vezeti majd a várost – írja a hvg.hu.

"Egy stratégiai irányító testület segíti a jövőben Pécs vezetését, amelynek célja, hogy a város kellőképpen helyt tudjon állni a település előtt álló feladatok ellátásában, a pénzügyi kihívásoknak jobban meg tudjon felelni, és a helyi gazdaság megerősödése is új lendületet vehessen" - írta a pécsma.hu. Erről szerdán döntött a Fidesz-KDNP frakciószövetség. A döntéselőkészítő és döntéshozó testület tagja a polgármesteren és alpolgármesteren kívül a két országgyűlési képviselő, Csizi Péter és Hoppál Péter lesz.

A lapnak nyilatkozó Csizi Péter azt mondta, az új struktúra ellenére a polgármester és az alpolgármesterek is megőrzik minden jogkörüket. Azt mondta,"a közelgő választások, Pécs pénzügyi tennivalói, és az uniós fejlesztési források lehívásának finise kikényszerítette egy, a város működését dinamizálni képes testület létrehozását."

Azonnal át kell tekinteni "a város hosszú távú működését, kezelni kell a gazdasági problémákat, át kell tekinteni a Pécs kulturális életét befolyásoló intézmények, szakterületek működését, és persze új, hatékony megoldásokat kell alkalmazni a mindennapok működésében. A város karbantartásában, takarításában, gondozásában is" - mondta Csizi. A Paksi bővítésben is szeretnének szerepet.

A megyei laptól kirúgott újságírók által alapított szabadpecs.hu szerint a lépés gyakorlatilag Páva Zsolt leváltását jelenti, de mindenképpen meggyengítették annyira, hogy nem lesz már rendes beleszólása a város ügyeibe. A lap szerint régóta közszájon forgó pletyka, hogy Pávának mennie kell, számos forgatókönyvről beszéltek korábban, bár az egyértelmű volt, hogy a polgármester nem mond le, a választások előtt ugyanis egy ilyen blamát nem vállalnak be.

A jobbikos Fogarasi Gábor a lapnak azt mondta, ez az egész vicc a köbön, a Jobbik is szerette volna, ha létrejön egy hasonló testület, de független, valódi szakértőkből, nem pedig azokból, akik alkalmatlanok a feladatra. Beszéltünk Gyimesi Gábor jobbikos képviselővel, aki a jogi bizottság alelnöke. Azt mondta, semmilyen előterjesztést nem láttak arról, milyen jog- vagy hatásköre lenne az új testületnek, amennyiben támadható lesz, megtámadják. Abban biztos, egy demokratikusan választott képviselő-testület kezéből nem vehetik ki az irányítást. Az eljárás a Kádár korszakot idézi vissza benne.

Kerestük a polgármestert, az alpolgármestereket, Csizi Pétert illetve több fideszes képviselőt, de egyelőre egyikük sem reagált. Orbán Viktor épp pénteken megy Pécsre.

Szokatlan húzás

Schmidt Jenő, a TÖOSZ elnöke szerint szokatlan egy ilyen testület létrehozása.  „Országgyűlési képviselőket forrásszerzéshez szoktunk bevonni, a működtetés rendbe rakására nem igazán, arra gazdasági szakembereket kérünk fel.”

Szerinte emiatt a polgármesternek nem kell lemondania. Arról a képviselő-testületnek van joga dönteni, milyen feladatokat ruház át egy ilyen testületre, de a kötelező feladatok – mint a költségvetés és mérlegbeszámolók elfogadása, a gazdasági társaságok működtetése – mindenképpen a testületnél marad. Egyelőre csak találgatni lehet, milyen szerepe lesz.

Óriási hiánya volt a városnak

Páva Zsolt még júliusban ismerte el, hogy a városnak 5 milliárd forintos hiánya van, bár Berckecz Balázs Együtt-es poltikus szerint nem 5, hanem 24 milliárdos a hiány. Az önkormányzat a Magyar Államkincstár segítségét kérte a nehéz gazdálkodási helyzet miatt. Páva azt állította: a csőd fogalmilag képtelenség, mert a törvény az önkormányzatok esetében kizárja az éven túlnyúló ügyeket, csőd ilyen szempontból nem is lehet. Ő úgy látja, hogy év végére rendeződhet a helyzet – tette hozzá.

Pécs már korábban is híres volt az eladósodottságáról: az önkormányzatok négy évvel ezelőtti konszolidációjakor a várostól 45,7 milliárd forint tartozást vállalt át az állam. Ez az országban a második legnagyobb önkormányzati adósság volt, egyedül Budapesté volt magasabb.

A HVG arról írt: politikai megrendelések sejlenek föl Pécs túlköltekezése mögött. Ilyen volt például a Suez Environnement kiszorítása a város vízellátásából, de bukott a város a Zsolnay-gyár sorsáról folyó vitán is.