mobilgA Főpolgármesteri Hivatal kezdeményezte a Római-parti védmű terveire vonatkozó engedélyezési eljárás megszüntetését az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságnál azon célból, hogy a teljes Csillaghegyi – öblözet árvízvédelméről, valamint az Aranyhegyi- és Barát-patakok torkolatának védelméről is gondoskodjon – tudatta az OrientPress Hírügynökséggel dr. Szeneczey Balázs, főpolgármester-helyettes.

A városatya a Népszabadság online hírportálján megjelent cikkre reagálva közleményében leszögezi, mind a Fővárosi Önkormányzat, mind a III. kerület, mind az Országos Vízügyi Főigazgatóság Tudományos Tanácsa továbbra is a part mentén történő védmű megépítését tartja szakmailag megfelelő eljárásnak, így az új módosított tervek alapján készülő nyomvonal is a part mentén fog elhelyezkedni.

A 2013-as árvíz után a folyamatban lévő tervezés kapcsán kialakult vízügyi szakmai vélemények, jelzések eredményeképpen a beruházó Fővárosi Önkormányzat az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) Tudományos Tanácsához fordult objektív szakmai vélemény kikérése végett a római-parti gát tervei, valamint part menti nyomvonalon történő megépítési elképzelés kapcsán, mely szerv külön e célra kialakított római-parti gát munkabizottságot hozott létre -ismertette Szeneczey.

A Tudományos Tanács 2014. évi jelentésében leszögezte: „A Bizottság a számára feltett fő kérdést illetően, miszerint „part menti védmű épüljön, vagy pedig a Nánási út- Királyok útja nyomvonalon történjék-e a védekezés” határozottan állást foglal, hogy az öblözetet a Duna felől védő műnek a mértékadó árvízi terhelés kivédésére alkalmas szerkezetben, a szükséges biztonsággal a parton kell megépülnie (..)”

A Fővárosi Önkormányzat - a Tudományos Tanács véleményével megegyezően – az áttervezés során a teljes Csillaghegyi-öblözet árvízvédelmét fogja megvalósítani, tehát kibővíti a beruházás műszaki tartalmát, hiszen a tervezés alatt állt védmű az öblözet egy részének – a 2011-ben megindult  tervezés megkezdésekor veszélyben lévő részének - védelméről gondoskodott – részletezte a főpolgármester-helyettes, s kiemelte: a 2013. évi dunai árhullám levonulása során havária-közeli állapot alakult ki az Aranyhegyi-patak töltésén, és a Barát-patak torkolatánál is beavatkozásra volt szükség. A Csillaghegyi-öblözet területén egy esetleges árvízi elöntés 55.000 ember biztonságát veszélyezteti.

A 2013. évi, váratlanul magas árhullám alapján 2014 augusztusában módosításra került a folyók mértékadó árvízszintjeiről szóló KvVM rendelet, melynek következtében az eredetileg tervezettekhez képest átlagosan 110 cm-es magasítás lenne szükséges a római-parti védmű megvalósítását célzó beruházás során. Bár a hatályba lépett jogszabályt a folyamatban lévő eljárások során nem kellene alkalmazni, az önkormányzat valamennyi körülmény gondos mérlegelését követően és az OVF Tudományos Tanácsának állásfoglalásában foglaltakat is figyelembe véve, úgy döntött, hogy a beruházást módosított tervek alapján, kibővített formában valósítja meg.

Mindezek eredményeképpen szükségesnek tartottuk a már megindított hatósági eljárás megszüntetését, és az új jogszabálynak megfelelő, a teljes öblözet védelmére, és az öblözetet körülvevő Aranyhegyi-patak, és a Barát-patak torkolatok vizsgálatára és védelmére, ill. a teljes tereprendezésre kiterjedő új terveken alapuló eljárás előkészítését, melynek megkezdését a következő közgyűlésen fogjuk indítványozni – zárult a városatya közleménye.

Hirdetés