uszodaRégóta uszodát szeretett volna Gödöllő, a kormány pedig építtetne is egyet a városban – csak nem úgy és nem akkor, ahogy a település elképzelte. A polgármester nem tiltakozik, de hiányolja az egyeztetést, és nem szeretné, ha a fejlesztés politikai üggyé válna. Gémesi György az egyszerre ipari és zöld városmodellről és a szemétszállítás egyre nehezebbé váló feladatáról is nyilatkozott a Rádió Orientnek.

Füstszűrő és zöldfelület

A City Hungary Konferencia elnevezésű szakmai rendezvényen immár negyedik alkalommal adták át a Holnap Városa Díjakat különböző kategóriákban, ahol Gödöllő város önkormányzata idén a “Zöld városért” kategóriában győzedelmeskedett. 'Már az integrált városfejlesztési tervek elkészítésekor ökovárosban gondolkodtunk, és ennek mentén haladunk. Minden még nem valósult meg teljes mértékben, de szeretnénk, hogy a távlatokban minél nagyobb arányban legyen jelen a megújuló energia és minél kevésbé károsítsuk a környezetünket. Egy nagy állomáson már túl vagyunk, ennek elismerése ez a cím' – mondta a polgármester.

Az önkormányzati vezető szerint a jutalom jórészt az elmúlt évtizedek tudatos városfejlesztési stratégiájának díjazása is. 'Ügyeltünk arra, hogy a városban meghonosodott, magas szintű technológia környezetbarát is legyen. Azok a szűrő- és biztonsági berendezések, amik a környezetkímélés miatt épültek be a gyárakba biztosítják, hogy minél kevesebb szennyező anyag kerüljön ki a légkörbe. Innentől kezdve nincs ellentétben a gazdaságfejlesztés a környezetvédelemmel' – mutatott rá Gémesi György. Hozzátette, a cégeknek a legszigorúbb környezetvédelmi előírások szerint kellett eljárniuk. Ehhez nem kaptak támogatást, így kellett megcsinálniuk a beruházást.

A fenntartható környezet kapcsán is az az alapelv érvényesül, hogy az állapotmegőrzés egyre kevesebbe kerüljön. 'Ezek direkt bevételt nem jelentenek a városnak, csak költeni kell rájuk. Indirekt bevételt azonban igen, hiszen ha egy turista körbesétál a főtéren és látja a gondozott parkot, akkor ezt az élményt viszi magával' – véli a polgármester. Szerinte Magyarországon sokszor a felesleges presztízs beruházások teszik tönkre mind a települések összképét, mind pedig az önkormányzatokat, akik utána képtelenek ezen szolgáltatásokat fenntartani.

Szemétdíj árán csökken a rezsi

Jól üzemel a szelektív hulladékgyűjtés a városban: papírt, műanyagot, fémet és üveget válogatnak szét, valamint külön kezelik a kommunális hulladékot is. Viszont komoly megterhelést jelentene az önkormányzat számára, ha a szemétszállítási díj rezsicsökkentésből adódó többletét nekik kellene kigazdálkodni. '18 milliárdnyi igényre van 1,5 milliárdos keret, ez így nincs rendben. Az önkormányzat tulajdonosa a cégnek, az eszközöknek, de ha most ránk nyomnának egy 100 milliós tételt, azt nem tudnánk kifizetni' – magyarázza Gémesi György, hozzátéve, hogy a térségben ráadásul a hulladékgyűjtés nonprofit tevékenység.

Nem így képzelték az uszodafejlesztést

Két éve foglalkozik az önkormányzat az új városi uszoda építésével is, amelynek alapkőletétele idén ősszel lett volna, ha a kormányzat nem határoz másként. 'Derült égből villámcsapásként jött, hogy a kormány döntött egy kormányhatározat formájában arról, hogy Gödöllőre egy nagy uszodát építenek. Jó lett volna, ha egyeztetnek velünk. Nem vagyok az a polgármester, aki ezt elutasítja, de keserű szájízt ad, hogy nem együtt próbáljuk megcsinálni ezt a fejlesztést' – mondja a polgármester.

Így más helyszínen, de nagyobb medencével és 1000 fős lelátóval indulhat el majd az uszoda építése, az önkormányzati terveket pedig addig félreteszik. A létesítmény 2,5-3 milliárd forint állami forrásból épül szemben a város 1,5 milliárdos terveivel. 'Mára politikai kérdéssé nőtte ki magát ez, ami nem jó, hiszen nekünk ez nem politikai, hanem városfejlesztési stratégiai kérdés. Ugyanakkor ezzel a kormány is elismerte, hogy Gödöllő a vízi sportokban is komoly utánpótlásbázist jelent' – véli Gémesi György.

Hirdetés