zhidAmennyiben a Zöld Híd Régió Kft. nem kapja meg a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt.-től (NHKV Zrt.) a működéshez szükséges forrást, akkor július elsejétől nem tudja ellátni a hulladékszállítást. A cég esetében 1,6-1,7 milliárd forintos a hiány, az összes fejlesztési elmaradás mintegy 100 milliárd forint – mondta Gémesi György, Gödöllő polgármestere az Orientpress-nek.

Gémesi György szerint évek óta problémát jelent a hulladékgazdálkodás finanszírozása. Július 1-jétől a gödöllői illetékességű cég képtelen lesz ellátni a szemétszállítási feladatokat, így a katasztrófavédelem tehet eleget ezen kötelezettségnek.

Az előzményekről szólva elmondta, a 2012-es díjstop, majd az extra adók bevetése, és a rezsicsökkentés, olyan terheket róttak a gazdálkodó cégekre, hogy a bevétel már csak a működésre volt elegendő, a rekultivációt és amortizációt nem fedezte.

Kifejtette, a legújabb, április elsején életbe lépett jogszabály értelmében a szolgáltatók már nem szedhetnek be díjat, helyettük a Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zrt. –hez folynak be a szemétszállítási díjak, de úgy véli, nem jó megoldás a pénzek pályázati úton történő visszaosztása. „Folyamatosan pénzt kell tenni a rendszerbe, ha normálisan akarják működtetni” - idézte a polgármester Schmidt Jenőt, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnökét, aki az egyetlen megoldást az előfinanszírozásban látja.

A másik probléma, hogy a Zöld Híd Régió Kft. 270, főként alacsonyan iskolázott embert foglalkoztat, akiknek veszélybe került az állása. Amennyiben az állam nem ad előleget, a tartalékokból jelenleg még két havi bért tudnak biztosítani számukra. Gémesi György hangsúlyozta, attól nem kell tartani, hogy leáll a szolgáltatás, mivel a katasztrófavédelem köteles átvenni a hulladékgazdálkodási feladatot, ugyanakkor ők csak szolgáltatót jelölhetnek ki a munkára.

A polgármester szerint augusztusig, de legrosszabb esetben akár év végéig is elhúzódhat az ügy megoldása. A Zöld Híd Régió Kft. esetében 1,6-1,7 milliárd forintos a hiány, az összes fejlesztési elmaradás pedig mintegy 100 milliárd forint.