kriza akos02A miskolci roma nemzetiségi önkormányzat egyetért az ombudsman jelentésével, amely szerint jogsértőek a Miskolc bizonyos városrészeiben zajló, túlnyomórészt roma embereket érintő közös hatósági ellenőrzések. A város polgármestere bejelentette, hogy Miskolcon az ellenőrzések folytatódnak mindazon térségekben, amelyekben a lakók egy része jogcím nélkül él, nem fizet a közüzemi szolgáltatásokért, bűncselekményeket követ el, nem gondoskodik megfelelően a gyermekeiről, és jogtalanul vesz fel segélyeket.

Mint korábban megírtuk, Székely László ombudsman a múlt héten sajtótájékoztatón azt mondta: a Miskolcon olyan jogszabályi felhatalmazás nélküli, megfélemlítő hatású, razziaszerű közös hatósági ellenőrzési gyakorlatot alakítottak ki, amely a tisztességes eljáráshoz, a magánszférához és a jogorvoslathoz való jogot, valamint az egyenlő bánásmód követelményét is sérti. Az ombudsman hangsúlyozta, hogy Miskolc egyedül nem képes e társadalmi probléma rendezésére. Erre válaszul jelentette be Kriza Ákos miskolci polgármester ugyancsak sajtótájékoztatón, hogy az ellenőrzések folytatódnak.

A polgármester szerint Miskolcon jogi eszközökkel is lehet eredményt elérni, a nyomortelepek felszámolása, a hatósági ellenőrzések „oda vezettek”, hogy megerősödött a miskolciak hite a jogállamban. Valamennyi közbiztonsági fórum után az a tapasztalat, hogy a városlakók üdvözlik minden egyes nyomortelep felszámolását és a hatósági ellenőrzéseket. „A hatósági ellenőrzések azonnali beszüntetésével nemhogy nem értünk egyet, az ajánlásnak ezt a részét nem is tartjuk be, már csak azért sem, mert látjuk, hogy eredményeket értünk el, 34 ezer miskolci aláírása kötelez minket arra, hogy folytassuk” - mondta a városvezető. „Mi a joggal élünk, és nem visszaélünk, ugyanakkor használni fogjuk a jogot, hogy Miskolcon a rendet és biztonságot betartsuk” – jelentette ki.

A miskolci roma nemzetiségi önkormányzat egy nappal előbb azt közölte az MTI-vel, hogy üdvözlik és helyesnek tartják az alapvető jogok biztosa és a Magyarországon élő nemzetiségek jogainak védelmét ellátó helyettese jelentését, amely szerint jogsértőek a Miskolc bizonyos városrészeiben zajló, túlnyomórészt roma embereket érintő közös hatósági ellenőrzések. Váradi Gábor, a miskolci roma nemzetiségi önkormányzat elnöke az ombudsmani vizsgálatra emlékeztetve azt írta: az önkormányzati rendészet által koordinált együttes hatósági ellenőrzéseknek nincs jogszabályi alapjuk, nem egyeztethetők össze a jogállamiság elvével és a jogbiztonság követelményével.

A miskolci roma önkormányzat szerint csak egy átfogó koncepció alapján, az érintettek bevonásával kialakított „stratégia és cselekvési terv vezethet az igen súlyos problémák kezeléshez, ennek kialakításában a Magyar Máltai Szeretetszolgálat mellett minden olyan kompetens civil szervezetnek részt kell vennie”, amely ismeri és képviselni tudja az ott élő embereket. Kulcsfontosságú, hogy az erre a célra alakuló munkacsoportban döntéshozóként, szakértőként vegyenek részt az érintett civilszervezetek és az miskolci roma nemzetiségi önkormányzat delegáltjai, az önkormányzati fenntartású intézmények képviselői és a város által megbízott civilszervezet mellett - írta Váradi Gábor.

A csütörtök délelőtti polgármesteri sajtótájékoztatóval egy időben Miskolcon megkezdődött egy újabb „nyomortelep”, a számozott utcáknak nevezett rész Hatodik utca 1-3. szám alatti épületeinek bontása – jelentette az MTI.