godolloGödöllő megpályázza az Európa Kulturális Fővárosa címet 2023-ban. A képviselő-testület ülésén egyhangúlag felhatalmazta Gémesi György polgármestert a pályázat megjelenése után annak beadására. Az Európai Bizottság programterve alapján 2023-ban Magyarország egyik települése lehet Európa kulturális fővárosa.

Gödöllő az ország egyik legismertebb 50 ezer fő alatti települése, amely jelentősen támogatja a kulturális életet, azok szereplőit. A kultúra ma a város egyik húzó ereje. Értéket őriz és jövőjét építve értéket teremt. A település gazdag történelme mellett méltán lehet büszke a kulturális életére.

Az elmúlt években folyamatos fejlesztések történtek, illetve történnek. A királyi kastélyban Európában párját ritkító Barokk Színház nyílt meg, a napokban adták át a Gödöllői Városi Múzeum új állandó kiállítását, zajlik a Művészetek Háza Gödöllő korszerűsítésének második üteme, megújul a Testőr laktanya, a közeljövőben elkészül a Hattyús-tó.

2011 óta Gödöllőn tematikus évek köré fűzik fel a kulturális programokat, amik célja a városi kultúra és a turizmus összekapcsolása: a kulturális értékekre épülő éves rendezvénykínálat kialakítása és a turizmus részére történő ajánlása.

Az önkormányzat 2013-ban hosszú távú kulturális koncepciót fogadott el, amit a helyi kulturális egyesületekkel, civil szervezetekkel és a helyi lakosság bevonásával készített el.

Több, mint 50 kulturális csoport működik a városban, melyek országosan és nemzetközi szinten is híresek és népszerűek. Gödöllő hírnevét viszik és hirdetik. Közéjük tartozik az évről-évre teltházas bérletet meghirdető Gödöllői Szimfonikus Zenekar, az Afrikában is ismert Cimbaliband, a riói olimpián vendégszerepelt Fricska Táncegyüttes, a Szentpétervárott díjazott Talamba Ütőegyüttes.

A Gödöllői Új Művészet Közalapítvány őrzi a XX. század eleji szecessziós Gödöllői Művésztelep szellemiségét és segíti a kortárs képzőművészeti alkotómunka.

A Gödöllői Királyi Kastély az ország egyik legismertebb épülete, lovardája számos rendezvénynek nyújt helyszínt, mint például a Nemzetközi Hárfa Fesztivál, a Liszt Fesztivál, a GödöllŐsz Fesztivál koncertjei.

Gödöllő 20 éve rangos ünnepséggel emlékezik meg az ország tényleges felszabadulásáról az alsóparki Világfánál tartott Szabadság Napi rendezvénnyel és a Magyar Szabadságért díj átadásával.

2011-ben Gödöllő adott helyszínt hazánk európai uniós elnöksége számtalan rendezvényének, amiken a város művészeti csoportjai is megmutatkoztak. Az akkori szlogen „Gödöllő in Europe, Europe in Gödöllő" („Gödöllő Európában, Európa Gödöllőn") 2023-ban is érvényes lehet a településre.

Az Európa Kulturális Fővárosa 2023 pályázat megjelenése az év végén várható, nagyjából 10 hónap áll rendelkezésre, hogy elkészüljön az első fordulós anyag magyar és angol nyelven.