esely1Precedensteremtő kezdeményezés, egyeztetés után együttműködési megállapodásokat írt alá Újbuda Önkormányzata XI. kerületi vállalatokkal és civil partnerekkel abból a célból, hogy az esélyegyenlőségi és családbarát szempontrendszerek, a fenntarthatóság, a felelős gondolkodás mindinkább természetessé váljon a hivatali, a vállalati és civil életben egyaránt.

Az első stratégiai együttműködési megállapodást november 7-én ünnepélyes keretek között írták alá, az Esélyek utcája esemény és konferencia keretében az Önkormányzat Dísztermében.

Az aláírók László Imre polgármester, Drabik Edina, az IBM Magyarország International Shared Service Centre Kft. ügyvezetője, Bernád Judit, az Allee Center Kft. center menedzsere, Prabal Datta, a TATA Consultancy Services ügyvezető igazgatója voltak. A megállapodó felek elkötelezettek abban, hogy a kerületben lakók és dolgozók életminőségének javítására, a hátrányos helyzetben élők körülményeinek figyelembevételére törekszenek.

László Imre elmondta, szeretnék, hogy a jövőben még több szerződés jöjjön létre a vállalatok, civil szereplők és az önkormányzat között, ezzel is példát mutatva a főváros más kerületei számára.

Prabal Datta, a TATA ügyvezetője beszédében kiemelte, hogy fontos számukra az a környezet, ahol a vállalkozásuk működik, ezért több módon is segíteni kívánják a helyi közösséget.

Bernád Judit, az Allee Bevásárlóközpont menedzsere megemlített néhány kezdeményezést a kerületben, amely mögé támogatásukkal álltak, illetve kiemelte a XI. kerületben tapasztalható aktív közösségi életet, amely minden résztvevő számára öröm.

Drabik Edina, az IBM Magyarország ügyvezetője cége alapelveként említette a társadalmi felelősségvállalást, az elfogadó és támogató munkahelyi környezet kialakítását. Különféle esélyegyenlőségi programokban vesznek részt és a fogyatékkal élők integrációját is kiemelten kezelik.

Az Esélyek utcája projektet is az a szándék hozta létre, amelyet az önkormányzat már évekkel ezelőtt a zászlajára tűzött: kiemelten kezeli a nehézségekkel küzdő kerületi polgárok életét megkönnyítő lehetőségek megteremtését. A program legfontosabb feladata, hogy a közös célok mentén kapcsolatot építsen az önkormányzati, a vállalati és a civil szféra képviselői között. A kapcsolattartást megkönnyítendő egyedülálló weboldalt hoztak létre, ahol a társadalmi szereplők megjeleníthetik tevékenységüket, feltölthetik programjaikat, partnereket, szolgáltatókat, támogatókat kereshetnek. A hosszú távra tervezett projekt nagyon sikeres, eddig 100-nál is több vállalat és civil szervezet csatlakozott a programhoz.

A konferencia a stratégiai szerződést aláíró cégek delegált képviselőivel kötetlen beszélgetéssel folytatódott, amelyben a hallgatók, a konferencia résztvevői is megfogalmazhatták kérdéseiket.

Bencsik Edit a TATA képviseletében röviden bemutatta cégét, amely egy 150 éve alapított indiai vállalat. Vallják, akkor tud jól működni egy vállalkozás, ha a mikrokörnyezetének visszaad. Nagyon sok közös programjuk volt már az önkormányzattal, ebből az ovis-programot emelte ki, mert nagyon büszkék a megvalósítására. Először csak két-három óvodában kezdték el a környezetvédő felelős magatartás oktatását, de mostanra az összes kerületi óvodával együtt dolgoznak. Bevezetésre került a zöldítő, öko-hatékony takarítás rendszere. Ez egy szemléletmód, véleményük szerint a legkisebbektől kell kezdeni a módszer megismertetését, hogy a jövő generációjának is fenntartható, zöld környezete legyen.

Baráth Andrea, az Önkormányzat munkatársa úgy értékelt, hogy hidat képeznek a cégek és a civilek között. Számtalan program valósult meg, amióta az Esélyek utcája megalakult. A megváltozott munkaképességűek, fogyatékos emberek segítése, az akadálymentesítés, de az élhetőbb, zöldebb, fenntarthatóbb környezet kialakítása, megóvása is kiemelten fontos számukra. Újbuda élen jár a megváltozott munkaképességűek támogatásban, a hivatalban jelenleg is dolgozik látás- és hallássérült, mozgásában korlátozott munkaerő. Az önkormányzat feladatának tekinti koordinálni a kerületi cégeknél is ezt az előrevivő szándékot, hogy máshol is alkalmazzanak csökkent munkaképességű, de hasznos, tenni akaró munkatársakat.

Lóránt Gergely, az Allee képviselője házon belüli kezdeményezésekről, akadálymentesítésről, alapítványokkal való együttműködésekről számolt be. Rámutatott cégük nagy előnyére, hogy az éves szinten náluk megforduló több millió látogatót mozgósítani tudják például karácsonyi adománygyűjtésre, vagy a kerületi programokhoz való csatlakozásra. Határozott céljuk, hogy a „Tégy a Pető Intézet Gyermekeiért” Alapítványt a jövőben is támogassák. Lóránt Gergely kitért egy korábbi sikeres projektjükre is: a Kézenfogva Alapítvánnyal és a Fruccola Étteremmel közösen a bevásárlóközpont mellé beállítottak egy büféautót, ahol kizárólag sérültek dolgoztak.

Fánkuly Éva, az IBM Hungary ISSC Kft képviselője elmondta, cégük 2004 óta működteti a szolgáltató központját, ahol a támogató, befogadó légkör a jellemző, ahol kellemes a munkavégzés. A családbarát szemléletet a dolgozók gyermekeinek szervezett nyári napközis táborok mutatják legjobban, ez idén már több mint 60 szülő gyerekével valósult meg. A megváltozott munkaképességűek alkalmazását kiemelt feladatuknak tekintik. Érzékenyítő tréningeket tartanak a kollégáknak, az elfogadás és a kölcsönös megbecsülés érdekében.

A stratégiai együttműködést aláíró vállalatok képviselői egyöntetűen kijelentették, hogy a céljuk közös, az erősségeiket adják össze, egy célérért dolgoznak annak érdekében, hogy változás álljon be a szemléletekben, a vállalati kultúrákban, valamint a már most is összetartó Újbuda közössége tovább fejlődjön.

(OPH) Fotó: Orienpress Ügynökség

Hirdetés