kaposvar foterKaposvári ellenzéki pártok és civilek gyűjtöttek aláírást a gumihulladék-hasznosítóról szóló helyi népszavazás megtartásáért. A beruházást tervező Homatech Recycling Zrt. támogatja a helyi népszavazás megtartását.

A somogyi megyeszékhelyen a Homatech Recycling Zrt. 2018-ra 16,8 milliárd forintból építené fel ötven embert foglalkoztató gumihulladék-feldolgozó üzemét. Az eredetileg Százhalombattára tervezett beruházás révén évente harmincezer tonna abroncsot dolgoznának fel hőbontásos technológiával.

Kaposvár polgármestere, Szita Károly többször hangsúlyozta, olyan világszínvonalú, környezetbarát technológia mintaüzeme létesül a városban, amely Kaposvárt a környezetvédelem és az újrahasznosítás élvonalába helyezi. A városban eddig sem kapott, és ezután sem kap működési engedélyt olyan cég, amely a legkisebb veszélyt is jelentheti az egészségre - ígérte.

Az ellenzéki pártok ugyanakkor nem sokkal a beruházás áprilisi bejelentése után tiltakozásukat fejezték ki, és követelték, hogy a fideszes városvezetés vonja vissza a feldolgozó támogatásáról szóló döntést. Érvelésük szerint a beruházás kockázatos, féltik az emberek egészségét, hiányolják az előzetes tájékoztatást, és nehezményezik, hogy a fejlesztésről nem kérték ki a lakosság véleményét. A gumihulladék-hasznosító ellen több tüntetés is volt az elmúlt hónapokban, az MSZP városi elnöke, Pintér Attila pedig népszavazás kiírását kezdeményezte.

Az aláírásgyűjtő íveken az a kérdés szerepel: „Akarja-e ön, hogy Kaposváron gumihulladék-feldolgozó üzemet létesítsen a Homatech Recycling Zrt.?”. A hitelesítést a helyi választási bizottság korábban elutasította, de a döntést a Kaposvári Törvényszék megváltoztatta, ez tette lehetővé az aláírásgyűjtés megkezdését. 18 790 aláírás gyűlt össze a népszavazás kiírásához. Ahhoz, hogy a lakosság döntsön a fejlesztésről, a választók 25 százaléka, azaz 13 339 ember érvényes aláírása kell.

A Homatech Recycling Zrt. a tervek szerint 2018-ra 16,8 milliárd forintból építené fel ötven embert foglalkoztató gumihulladék-feldolgozó üzemét. Az eredetileg Százhalombattára tervezett beruházás révén évente harmincezer tonna abroncsot dolgoznának fel hőbontásos technológiával. A cég közleményben fejezte ki sajnálatát, hogy az általa kezdeményezett beruházás „az alkalmazandó technológia paramétereitől függetlenül politikai kampány részévé vált”. Tudomásul veszi ugyanakkor az aláírásgyűjtés végeredményét és támogatja a népszavazás megtartását, mert minden olyan kezdeményezést támogat, amely segíti, hogy a lakosság közvetlenül és kulturáltan véleményt tudjon nyilvánítani - tette hozzá a cég.

„Bízunk benne, a voksoláson mindenki alapos ismeretekkel, kellő tájékozottsággal felvértezve felelős döntést fog tudni hozni” - írták. A közlemény úgy fogalmaz, garantálják, hogy az üzem biztonságos lesz, sem a környezetet, sem az ott élőket nem fogja veszélyeztetni, majd azzal folytatják, hogy a kaposváriak majdani felelős döntésében bízva folytatódik a beruházás előkészítése: jelenleg az engedélyek beszerzése és az azokhoz elengedhetetlen dokumentumok készítése zajlik.