magyarkozlonyA Kúria törvénysértőnek találta, ezért megsemmisítette a miskolci önkormányzat határozatának egy passzusát, amelynek értelmének a miskolci nyomortelepekről önként elköltözők pénzt kapnak, ha a város közigazgatási határán túl vásárolnak ingatlant. A Kúria önkormányzati tanácsának április 28-ai döntése a legfrissebb Magyar Közlönyben jelent meg.

Egy évvel ezelőtt sajtótájékoztatón jelentette be Soós Attila miskolci önkormányzati képviselő, hogy a városi közgyűlés Fidesz-KDNP-frakciója a miskolci "gettók és nyomortelepek" felszámolását tervezi. Az a cél, hogy biztonságosabb, élhetőbb legyen a borsodi megyeszékhely, a város "szégyenfoltjai, a gettók, nyomortelepek" megszűnjenek - mondta. Azt is bejelentette, hogy akik hajlandók elhagyni a tartós lakhatásra, gyermeknevelésre alkalmatlan házakat, és a város közigazgatási határán túli településeken vesznek új, magasabb komfortfokozatú ingatlant, azok anyagi támogatását javasolják a közgyűlésnek. Az előterjesztést a közgyűlés többségi szavazattal fogadta el 2014 májusában.

A Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) szerint az önkormányzat diszkriminatív határozatot hozott. Emiatt az iroda a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatalhoz fordult. A törvényességi felügyeletet ellátó kormányhivatal az önkormányzattól azt kérte, hogy vizsgálja felül, és módosítsa a rendeletet. A miskolci önkormányzat azonban december 18-án úgy döntött, hogy nem enged, és elutasította az indítványt. A kormányhivatal ezért a Kúria elé vitte az ügyet, amelynek Önkormányzati Tanácsa most megállapította, hogy "Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlésének a lakások bérletéről szóló 25/2006. (VII. 12.) önkormányzati rendelet 23. § (3) bekezdése törvénysértő, ezért azt megsemmisíti".

A határozat szerint "törvénysértő az az önkormányzati szabályozás, amely a lakásbérleti jogviszony térítési díj ellenében történő megszüntetését ahhoz köti, hogy a bérlő a település közigazgatási területén kívülre költözzön".

A Kúria döntését a miskolci önkormányzat tudomásul veszi, és a rendeletnek ezeket a passzusait törli - tájékoztatta Koczák Szilvia, a polgármesteri hivatal szóvivője csütörtökön az MTI-t.