budafok1Tizenötezer négyzetméteres borközpontot építene az önkormányzat az egykori Törley Csarnokban, ahol a Kárpát-medence húsz-harminc borvidéke és annak négyszáz pincészete mutatkozhat be. A fejlesztés célja Budafok-Tétény turisztikai vonzereje és az idegenforgalmi bevételek lehetőség szerinti növelése.

Budafokon, a város meghatározó idegenforgalmi szerepének kihasználásával egy olyan speciális bemutatóteret kívánunk kialakítani, ahol a borkultúra és gasztronómia iránt érdeklődők megismerhetik a történelmi Magyarország borvidékeit és a borkultúrával összefüggő turisztikai térségeket – mondta lapunknak Karsay Ferenc polgármester a Budafok-Tétényi Törley tér és a Savoyai Jenő tér közötti, úgynevezett Oroszlános udvar fejlesztéséről, ahol a helyi önkormányzat a meglévő, kétezer négyzetméteres egykori borcsarnok épületében hozná létre a Kárpát-medencei Borközpontot.

A fejlesztési tervek szerint az Oroszlános udvar köré csoportosuló meglévő épületszárnyak felújításával létrejövő komplexumban a Kárpát-medence húsz-harminc borvidéke, annak mintegy négyszáz borászata mutatkozhat be. A nagycsarnok emellett nagyobb rendezvényeknek is otthont adhat, a többi épületben pedig borász szakmai szervezetek kapnának helyet.

A háromszintes, csaknem tizenötezer négyzetméteres létesítmény különlegességének ígérkezik a erdélyi, felvidéki, délvidéki, burgenlandi, kárpátaljai borokat kínáló áruház és a borászati múzeum is exkluzív bortrezorokkal.Karsay Ferenc úgy fogalmazott, céljuk a kerület hagyományaira, kulturális, történelmi értékeire építő, széles körű és akár többnapos tartózkodást generáló szolgáltatáskör kialakítása a turizmus növelése érdekében. Hiszen, mint mondta, bár Budafok-Téténynek jók a turisztikai adottságai, egyelőre még nem túl jelentős idegenforgalmi célpont.

A polgármester szerint a fejlesztés amellett, hogy ipartörténeti ingatlanok és rendezetlen közterületek újulnának meg általa, hozzájárulhat a helyi idegenforgalmi bevétel jelentős növekedéséhez, további turisztikai befektetéseket ösztönözhet, emellett magas szintű borászképzési központ jöhet itt létre. A beruházás várható költsége több mint kétmilliárd forint, ehhez az önkormányzat egyelőre forrást keres. A borközpont várhatóan a következő fejlesztési ciklusban valósulna meg.

(Magyar Hírlap)