suli0A teljes tanévnek el kellett telnie, hogy a tavaly ősszel alapított, a fővárosi gimnáziumok gazdasági ügyeit összefogó szervezet hamarosan kiírhassa első közbeszerzési pályázatát. Egy-egy iskolára alig néhány tízmillió forint jut, azt pedig teljes bizonytalanság övezi, mi lesz jövőre, az oktatás államosításával - írja a Világgazdaság.

Lehessen egyszerűbben és hatékonyabban kezelni az iskolák gazdálkodási ügyeit – ezzel az indoklással döntött úgy a Fővárosi Közgyűlés szinte napra pontosan egy éve, hogy közös szervezetet alapít a gimnáziumok számára. Azonban a Fővárosi Fenntartású Gimnáziumok Gazdasági Szervezetének (GGSZ) munkájáról azóta sem lehet sokat hallani. A tizennégy intézményt – köztük nem egy nagy hírű elitiskolát – összefogó szervezet létrejött a tanév elejére, az iskolák gazdasági irodáit bezárták, helyettük csak pár ember tartja a kapcsolatot a GGSZ-szel.

Annak pedig nyoma is alig van írásban, hogy milyen munkavégzés történt: az igazán érdeklődők némi keresés után csak a GGSZ tavaly nyári igazgatói pályázatát találhatják meg az interneten, valamint néhány utasítást arról, milyen címre lehet befizetni az étkezési díjakat. Közbeszerzések sehol nincsenek, pedig egy-egy iskolának is több tízmillió forintot jelentő tételeket kell beszereznie.

– Most írják csak ki a pályázatokat, eddig nem lehetett megbecsülni, mennyire lesz szükség – mondta el a Világgazdaság érdeklődésére Szauterné Tóth Erzsébet, a szervezet igazgatója. A pályázatokat a gáz, az áram, valamint az étkeztetés biztosítására kell kiírni, minden más a közbeszerzési értékhatár alatt van. Olyan 3-5 milliós tételekről van szó, mint például az irodaszerek vagy tisztítószerek. „Annyira kevés pénzünk van, hogy nem hiszem, hogy ennyi is lesz” – kommentálta ezt az összeget az igazgató. A szintén tavaly, a szakközépiskolák hasonló koordinálására létrehozott Észak-Pesti Térségi Integrált Szakképző Központ már elkészítette a 2012-es közbeszerzési tervét, ebben 10 és 20 millió forint közti összegű tételek szerepelnek. Idén a naptári, nem az iskolaévre számolva 908 millió forintot kapott a GGSZ, ezt kell elosztani 14 intézmény közt.

Vagyis átlagosan mintegy 65 millió jut egy gimnáziumra – miközben például a Fazekas Mihály Gimnázium egy 100 milliós önrészt igénylő laborépítési projektjétől nemrég lépett vissza az önkormányzat. Az egyik érintett iskolában úgy fogalmaztak: a gimnáziumok vezetői nem hibáztatják a GGSZ-t, látják, hogy ott is próbálnak egyszerre megmaradni a szűkös anyagi korlátokon belül, és fenntartani az iskolai munka minőségét, de egyszerre tizennégy ekkora intézményt fenntartani – különösen ilyen szűkös anyagiak mellett – hatalmas kihívás.

Azt pedig teljes bizonytalanság övezi, mi történik, amikor 2013. január 1-jétől az iskolák átkerülnek az államhoz. „Próbáljuk nyomon követni az eseményeket, de sejtelmem sincs, mi lesz” – mondta a GGSZ igazgatója. Az iskolákban tartanak attól, hogy az önkormányzat megpróbálná áttolni a fejlesztéseket 2013-ra, amikor már nem nekik kell azt finanszírozniuk, de az sem garantált, hogy az államtól annyit kapnak majd, amennyire szükségük lenne.

Hirdetés