Június végén rendezték meg a Magyar Polgármesterek X. Világtalálkozóját, ahol idén is kiosztották az Ezüstlánc díjat. A kitüntetést ezúttal Prozlik László, Gádoros első embere (képünkön) vehette át, aki az elvándorlást önfenntartó mezőgazdasági közmunkával próbálja meggátolni. Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnöke szerint példájuk is igazolja, hogy az önfenntartásra kell berendezkedni.
1996 óta rendezik meg két évente a Magyar Polgármesterek Világtalálkozóját, 2000-ben pedig megalapították az Ezüstlánc díjat is, ami egy polgármester számára a lehető legnagyobb szakmai elismerést jelentheti. Idén Prozlik Lászlóra esett a választás, aki már 1998 óta a 3800 fős Békés megyei település, Gádoros polgármestere. Prozlik a Rádió Orient műsorában elmondta, 1990-ben csöppent a közéletbe képviselőként, majd a pénzügyi bizottság elnöki tisztjét is ellátta, valamint alpolgármester is volt. 1993-ban alapította meg lokálpatrióta társaival a Hagyományőrző és Faluszépítő Egyesületet, mellyel 5 évvel később a helyi politizálást is felvállalták.
A korábban alvó településen először a falu címerének és zászlajának megalkotásával, majd rendezvények szervezésével és a cserkészmozgalom elindításával próbálták felpezsdíteni az életet. A kitüntetést Prozlik László elsősorban a munkhelyteremtő tevékenységéért kapta. Mivel Gádoroson főként a szántóföldi munkalehetőségek adottak, sokan kénytelenek a környező településeken dolgozni, emiatt évente 30-40 fővel csökken a lakosság. Prozlik ha nem is látja könnyűnek a helyzetet, azon dolgozik, hogy ez a szám csökkenjen. Ezt mutatja, hogy az önkormányzat a legnagyobb foglalkoztató a községben. Segítségére van ebben a start- és közmunka program, amit a lehető legkreatívabban igyekeznek kihasználni - jelenleg 85 főt foglalkoztatnak a program keretében. 013-tól kertészeti és szántóföldi növények termesztésébe kezdtek, a megtermelt zöldségeket pedig a közétkeztetésben helyezik el, de termelők boltját is szeretnének nyitni. Idén 15 hektáron gazdálkodnak, a területet fúrt kútból locsolják, és a zöldhulladékot sem hagyják kárbaveszni: komposztálásba kezdtek. Céltudatosan, cirok termeléssel készülnek a télre, amikor seprűfonással tudnak majd foglalkozni az emberek, de beindították négy gyógynövény termesztését is, valamint egy beton, egy komposztáló és egy drótfonó üzemük is működik. 15 hektáron gazdálkodnak idén, a területet pedig fúrt kútból locsolják.
Mindkét polgármester meglátása, hogy ezeknél a pár ezer fős kis településeknél a kulcs az összefogás lehet. Gádoros kistérségében már 6 település megtette az első lépéseket ennek irányába, és elkezdték figyelembe venni, hogy kinek mi az előnye, milyen termékeket gyárt, és szeretnék, hogy a gazdálkodói boltokban is egyszerre többféle termék kapható legyen. A pályázatokra, uniós támogatásra is nagyobb az esély együttes erővel. Prozlik elmondta, hogy a felnövekvő nemzedék szocializálódása is lényeges, ahogy a humán erőforrás megteremtése is, kétkezi munkások mellett ugyanis szükség van szakemberekre, vezetőkre is. A városvezető hangsúlyozta, a startmunka nagyon jó
A munkahelyteremtés mellett komfortérzetet is szeretnének nyújtani a lakosoknak a szórakozási lehetőségek kibővítésével. A térségben a falunapokat is ők kezdték el szervezni, valamint létrehozták a Disznótoros nap nevű gasztronómiai és kulturális rendezvényt is. A település arculata sokat köszönhet Makovecz Imrének, aki a '90-es években fő építészük volt. A helyiek erdélyi testvértelepülésükkel is szoros kapcsolatot ápolnak, ami révén Szovátán egy 25 fős pihenőházat is átadott az önkormányzat 2008-ban.
Gémesi György a világtalálkozóval kapcsolatban elmondta, hogy az államtól várt nagyobb partnerség kérdése ismét felmerült, és itt főként technikai, nem anyagi kérdésekben várják a szorosabb együttműködést. Továbbra is a feladatfinanszírozás rendszerének a kialakítása lenne az egyik fő feladat, de meglátása szerint már kezd elindulni a folyamat pozitív irányba. A másik lényegi elem a fenntarthatóság kérdése, melyhez komoly stratégiát és jövőképet kell alkotniuk a polgármestereknek. A városvezetők hangsúlyozták, a közmunkaprogram nagyon jó indítóerő, de a tényleges sikerhez fenntarthatóvá kell tenni a programot.