gyerektBár az önkormányzatok feladata megoldani a nyári iskolai gyermekfelügyeletet, nem az ő üzemeltetésükben áll az iskolaépület és nem az ő munkavállalói az ügyeletet tartó pedagógusok. Kacifántos a helyzet – fogalmazott az InfoRádióban Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke.

A gyermekvédelmi törvény szabályozza, hogy az iskolai szünidőben hogyan kel gondoskodni a gyerekek felügyeletéről (az óvoda egész évben nyitva tartó intézmény, az óvodai ellátást folyamatosan biztosítani kell), az általános iskolában az önkormányzatoknak kell megoldaniuk a gyerekek napközbeni megőrzését a nyári szünidőben.

„Ez azért érdekes, mert nem rendelkezünk épülettel, átadtuk őket a Kliknek üzemeltetésre, nincsenek pedagógus beosztottaink, mégis nekünk kell a nyári felügyeletről gondoskodni" - mondta az InfoRádiónak Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. 

Minden önkormányzatnak meg kell szerveznie a nyári ellátást, többnyire „vissza kell kéredzkednie" a saját épületébe, szerződnie kell a Klikkel és a pedagógusokkal, hogy lássák el a felügyeletet. Ezt minden egyes önkormányzatnak magának kell megoldania. Egy kisebb településnek is meg kell oldania, ahol nincs iskola, többnyire úgy, hogy a legközelebbi, iskolával rendelkező településsel szerződést köt az ellátásról. 

„Nem akarja senki sem magára venni ezt a problémát, de jövőre le fogunk ülni, mert lesznek olyan helyzetek, amelyeket jogszabályi úton rendezni kell, például, hogy az épületet ki nyitja ki, ki lesz ott, ki fizet kinek" - sorolta a megválaszolatlan kérdéseket Schmidt Jenő. Egyelőre az is bizonytalan, hogy mindez mennyibe kerül majd az önkormányzatoknak. 

„Ha azt mondja a Klik, hogy ennyiért járul hozzá, akkor vagy megadom, vagy más szakembereket keresek, akinek erre van jogosítványa, és megállapodom velük" - mondta a lehetőségekről a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke. 

Hirdetés