Az eDemokrácia Műhely megvizsgálta 317 önkormányzat több mint 82 ezer kötelezően közzéteendő adatait. Ebből az derült ki, hogy az önkormányzatok mindössze 17 százalékban teljesítik az előírásokat. Még városi szinten sincs fent a honlapokon a kötelező adatok fele sem.

A korrupció Magyarországon közismerten komoly probléma, rengeteg pénz folyik el illegális csatornákon. A korrupció természetesen nem a településeken a legnagyobb. Viszont az önkormányzatok méretei és közelségük a településen élőkhöz lehetővé teszi, hogy mindenki számára viszonylag könnyedén követhető legyen a közpénzek útja, onnantól kezdve, hogyan születnek meg a döntések, miért pont arra költenek amire, egészen addig, hogy a megvalósult beruházások a legjobb minőségben és a legtakarékosabb módon készülnek-e el. A polgármesterek és a települési képviselők csak nyerhetnek azzal, hogy választóik feddhetetlennek és tiszta kezűnek tartják őket – ebben nyújt támogatást a Százszázalékos Önkormányzatok Klubja.

Az eDemokrácia Műhely Egyesület és Pázmánd Község Önkormányzata ezért felhívással fordul a magyarországi önkormányzatokhoz. Arra kérik őket: csatlakozzanak a Százszázalékos Önkormányzatok Klubjához. Ennek tagjai elhatározzák, hogy száz százalékban teljesíteni fogják a közérdekű adatok nyilvánosságára vonatkozó előírásokat, és ezzel átláthatóvá teszik választóik számára működésüket és gazdálkodásukat.

A Százszázalékos Önkormányzatok Klubjához csatlakozhat bármely önkormányzat, amely vállalja, hogy 2016 év végére megközelíti a törvényi előírások teljes körű teljesítését. A Klub keretében az eDemokrácia Műhely és a pázmándi önkormányzat megosztja a Norvég Civil Alap támogatásával megvalósult Üvegfalu-projekt során szerzett tapasztalatait, valamint segítséget nyújt a csatlakozók számára a jogszabályi előírások teljesítésének szakmai, szabályozási és technikai, informatikai hátterében.

Az eDemokrácia Műhely honlapján - www.edemokracia.hu - elérhető az a táblázat, amely alapján bárki – önkormányzat, civil szervezet, magánszemély – ellenőrizheti, hogy a saját települése jelenleg milyen arányban publikálja a kötelezően közzéteendő közérdekű adatokat.

(Hírhatár Online)