angyalf13 évvel ezelőtt még közel 700 millióval drágábban értékesítette volna a XIII. kerületi önkormányzat a Duna-parti telkeket. Igaz, akkor végül nem döntött a képviselő testület a kérdésben – írja az mfor.hu.

Május végén jelent meg a XIII. kerületi önkormányzat honlapján az a felhívás, mely 3 Duna-parti ingatlan értékesítéséről szól a Duna folyam - Viza utca - Népfürdő utca - Dráva utca által határolt területen. Az ajánlatokat június 22-én lehet megtenni nyilvános árverés keretén belül. Az összesen 10 ezer négyzetméternyi terület kikiáltási ára 3,62 milliárd forint.

Az önkormányzat rendezési tervében már közel két évtizede szerepel a megjelölt ingatlanok beépítése - tájékoztatta az mfor.hu-ta kerület jegyzője, dr. Bújdosó Sándor. Azt, hogy végül most kerül sor ismételten meghirdetésre, az ingatlanpiac jelenlegi helyzete is indokolja - tette hozzá a jegyző.

Az ingatlanpiacon az elmúlt időszakban látványosan emelkedtek az árak, ám ezzel mégis ellentétben áll a kikiáltási ár. Egy 2014. novemberében született - ám végül el nem fogadott - előterjesztés szintén árverésre kínálta volna a szóban forgó 3 Duna-parti ingatlant. A különbség annyi, hogy akkor összességében 19 százalékkal magasabb áron hirdették volna meg a területet, 4,31 milliárd forintért. Azt, hogy végül miért lett a mostani kikiáltási ár alacsonyabb, nem sikerült megtudni, a jegyző kérdésünkre egy önkormányzati rendeletre utalt vissza, miszerint a nettó 100 milliónál nagyobb értékű forgalomképes ingatlanok felett a képviselő testület gyakorolja a tulajdonosi jogokat, mely 2014. novemberében nem döntött az ingatlanok értékesítéséről.

Az alacsonyabb kikiáltási árra a nyáron megrendezésre kerülő vizes világbajnokság sem lehet válasz, derül ki a képviselő testület április 20-i ülésére beterjesztett előterjesztéséből. Az árverésre meghirdetett területek ugyanis olyan ingatlanok, amelyeket a létesítményfejlesztés megvalósításához vagy működtetéshez igénybe vehetnek. Ezt az ingatlanforgalmi becslés azonban nem vette figyelembe értékcsökkentő tételként, mivel a létesítményfejlesztés az értékesítés idején már az utolsó fázisban lesz, az ingatlanokat pedig nem veszik igénybe.

Nem eredményezhetett árcsökkentést az ingatlanok megoldatlan árvízvédelmi problémája sem, hiszen az minden bizonnyal már 2014-ben is gondot jelenthetett. Ahogy azt Templfi József képviselő a testület április 20-i ülésén elmondta: a pár évvel ezelőtti "nagy víz idején a szomszédos mártír emlékmű talapzata igen magasan állt a vízben".

Ami viszont biztos a Bújdosó Sándor válasza alapján, hogy a kikiáltási árat a 2008 óta beszerzett valamennyi ingatlanforgalmi szakértői véleményben megállapított árnál magasabb összegben határozták meg.

Sikeres értékesítés esetén az ingatlanokból befolyt összeget fejlesztésre használná fel az önkormányzat. Konkért elképzelések a 2033-ig szóló hosszútávú, „Lendületben a XIII. kerület" program tartalmaz. Ez alapján számos lehetőség jöhet szóba, csak néhányat kiemelünk a teljesség igénye nélkül:

• javítják az önkormányzati bérházak műszaki állapotát,
  • lakótelepek közterületeinek komplex megújítása,
  • forgalomcsillapított övezet kijelölése,
  • betelepülő vállalkozások, tehetséges fiatalok, közösségi programok támogatása,
  • iskolák támogatása,
  • informatikai rendszerek fejlesztése az önkormányzati intézményekben,
  • tömegsport, utánpótlás-nevelés támogatása,
  • közpark-közkert fejlesztés,
  • szökőkutak létesítése.

A zöldterületért aggódnak

A 13. kerület nem a zöldterületeiről híres, az ingatlanok értékesítésével pedig esélyes, hogy még jobban lecsökkentik azt. Az Index múlt heti cikke szerint a területen lakóparkok épülhetnek majd.

A zöldterület jövője miatt a képviselő testületben is aggódnak, többek között Tempfli József is, akit dr. Puchner Gábor igyekezett megnyugtatni: „az ingatlanfejlesztés eredményeként a beruházótól nemcsak kiemelkedő építészeti színvonalat várunk, hanem a többfunkciójú parkok igényes megvalósítását is".

Az előterjesztés szerint a terület "I" keretövezeti besorolása szálloda, közintézmény, irodaház, apartmanház elhelyezésére szolgál, de kialakítható lenne egy olyan vegyes funkciójú program, melyben jelen van az intézmény és a lakófunkció.

2008-ban tervpályázatot írtak ki

Az ingatlanok hasznosítására 2008-ban is kiírtak egy pályázatot, melynek egyik indulójára rábukkantunk. Aterveketa Sunset River Apartments megbízásából Göcseji Sándor készítette.