nka01Csaknem hatszáz hallgatóval elindult az állami tisztviselők és a kormányhivatali vezetők új, kötelező előmeneteli képzési rendszere a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. Az új rendszerben a közigazgatási tanulmányok, valamint a kormányzati tanulmányok szakirányú továbbképzést lehet végezni.

Idén döntött arról az Országgyűlés, hogy átalakítja az állami tisztviselők képzésének rendszerét annak érdekében, hogy a közigazgatás valós fejlesztési igényeit jobban szolgáló, a tanulást hatékonyabban támogató kurzusok fogadják a tisztviselőket. A későbbiekben állami szolgálati jogviszony csak azzal létesíthető, aki közigazgatási tanulmányok szakirányú szakképzettséggel rendelkezik, vagy vállalja, hogy a kinevezésétől számított két éven belül megszerzi.

A két féléves képzés tartalma és módszere nem a tételes ismeretek mechanikus átadására és számonkérésére, hanem a résztvevők hatékony egyéni fejlesztésére koncentrál, a végzettséget szerzők komplex és átfogó közszolgálati ismeretekre tesznek szert, képessé válnak az állam működését meghatározó társadalmi, politikai, gazdasági folyamatok átlátására.

A törvényi változás a vezetői munkakörbe már kinevezett állami tisztviselőket is érinti. A jövőben a vezetői kinevezéstől számított öt éven belül sikeresen teljesíteni kell a három féléves kormányzati tanulmányok szakirányú továbbképzési szakot. A képzés célja a magyar állam kormányzásával, szervezetével és működésével kapcsolatos stratégiai és vezetési ismeretek hazai és nemzetközi gyakorlatokra épülő átadása.

Mindkét képzés figyelembe veszi, hogy a résztvevők jelentős munkateher mellett tanulnak, valamint folyamatosan változó közigazgatási környezethez kell alkalmazkodniuk - közölte a Nemzeti Közszolgálati Egyetem. A módszertan ezért az önállóan feldolgozható e-tananyagokra épül, az e-szeminárium is zárt, online felületen történik, a gyakorlati foglalkozásokat pedig félévente 6-8 napon tartják a megyeközpontokban. A képzések helyben, rugalmas időbeosztással, a korszerű tanulást segítő formában valósulnak meg.

A kormányzati tanulmányok kurzus a résztvevők számára a vezetői képességek közös fejlesztésének platformjaként kíván működni. A tájékoztatás szerint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem a törvény által bevezetett új állami tisztviselői képzési rendszert a tisztviselők és a közigazgatás fejlesztésének hatékony és fenntartható eszközévé tudja tenni, ehhez az egyetem, a kormányhivatalok és a közszolgálati továbbképzési rendszer működtetésében részt vevő társegyetemek minden eddiginél szorosabb együttműködésére van szükség.

Az egyetem Vezető- és Továbbképzési Intézete szervezésében megvalósuló két új szakirányú továbbképzési szak fejlesztését és költségeit a Közigazgatás- és Közszolgáltatás-fejlesztési Operatív Program (KÖFOP) keretében A közszolgáltatás komplex kompetencia, életpályaprogram és oktatás technológiai fejlesztése című projekt biztosítja.

Hirdetés