bkv600Az InfoRádió értesülése szerint vállalja a bankgaranciát az állam a BKV-val kapcsolatos hitelek átütemezésére. Ez mintegy 40 milliárd forint lejáró tartozást érint.

Információk szerint a kabinet ülésén újra téma a volt a BKV helyzete, és a főváros számára kedvező döntés született. Úgy tudjuk, hogy a kormány megadja a szükséges állami bankgaranciát a hitelek átütemezésére.

Tavasszal mintegy 40 milliárd forintot kellene visszafizetnie a fővárosnak, következő határidő március 19-e. Az InfoRádió megkereste a kormányszóvivői irodát, ám egyelőre nem kommentálták a híreket.

Az adósság átütemezése nélkül a közlekedési vállalat csődbe menne. A hírek szerint arról is megállapodott a főváros és a kormány, hogy a 2012-2013-as normatív támogatásokról mielőbb megegyeznek, bár ennek egyelőre nincs konkrét határideje.

Tarlós István az elmúlt hetekben elkészített egy javaslatcsomagot a kabinetnek, amelyben a BKV hosszú és rövid távú működéséről, valamint a cég finanszírozásáról van szó. A főpolgármester ezt megelőzően február 17-én tárgyalt a Varga Mihállyal, a Miniszterelnökséget vezető államtitkárral a BKV-ről, a megbeszélés után akkor még nem tudta, hogy az adósságállomány kezelésének melyik a legegyszerűbb és leggyorsabban megoldása.

"Reméljük, hogy ez az adósságállomány kezelhető lesz, több útja is van ennek, még nem dőlt el, hogy hosszabbítás lesz, vagy új hitel felvétele. A főváros a bankokkal leül tárgyalni" - tette hozzá a főpolgármester február 17-én. A városvezető az InfoRádió kérdésére arról is beszélt: lehet hogy bizonyos fővárosi szolgáltatások színvonalát csökkenteni kell, azért, hogy a BKV ne álljon le.

A főváros korábban már több javaslatcsomagot elkészített, amelyekre azonban nem kapott választ. Ezekben szóba került a buszágazat kiszervezésére, a parkolás egységesítése, új adónemek bevezetése is. A napokban egy extra adóról is lehetett olvasni, amelyet azok a cégek fizetnének, amelyeknek a közmű- vagy a kábelvezetékei a fővárosi tulajdonú földben vannak.