bosnyakFőteret álmodnak Zuglónak a képviselőjelöltek, de nem ők az elsők, már évek óta megy a huzavona arról, ki és mit építsen a Bosnyák térre. A jelenlegi vezetés díszkővel és templomsüveggel támad, de a piac környékének állapota miatt a nyílt utcán szólják le a polgármestert. Az közben kiderült, hogy a 4-es metró végállomása még jó sokáig nem itt lesz – írja a hvg.hu.

Szombatonként igazi politikai bazár nyílik a budapesti Bosnyák téri vásárcsarnok mellett: egymást érik a pártok standjai, színes zászlókkal, a polgárokkal kezelő politikusokkal, szinte egymás sarkára taposó aktivistákkal. A nagy felvonulás nem véletlen, a piac és általában a Bosnyák tér környéke Zugló egyik legfontosabb központja, még ha ez első ránézésre nem is látszik rajta: bármiféle koncepció nélkül, száz év minden stílusában egymás mellé helyezett épületek, rendezetlen bódésor, közlekedési káosz jellemzik.

Ha az országgyűlési választásokon induló jelöltek szeretnének valami helyi ügyet felvetni, valami speciálisan helyi ígéretet tenni, valószínűleg – a Városliget sorsa és az Örs vezér terének helyzete mellett – azt mondják: felújítják, rendbe rakják végre a Bosnyák teret, hogy a XIV. kerületnek is legyen végre egy igazi városközpontja. Sőt, Papcsák Ferenc fideszes polgármester, a kormánypártok jelöltje a hvg.hu-nak egyenesen azt állította: ők ezt már jórészt meg is csinálták. Kihívói szerint persze nem történt szinte semmi, balkáni állapotok uralkodnak a téren.

Az egyet nem értés egyik oka, hogy nem ugyanarról beszélnek: a fideszes vezetésű önkormányzat ebben a ciklusban a Szent Antal-templom környékével, illetve a templom és a Geodézia szocreál tömbje közé ékelődő területtel foglalkozott, ahol rendezték is a környezetet (díszburkolat, padok, parkosítás), illetve támogatták, hogy az 1946-ban befejezetlenül maradt templomtoronyra felkerüljön a süveg. A templom mögött, a vásárcsarnok környékének helyzete viszont még rendezetlen: egyrészt a bódésor bérlőinek érvényes szerződésük van, másrészt maga a piac nem a kerület, hanem a főváros tulajdona.

A legnagyobb kérdőjel a piac mögötti, a Csömöri út, Rákospatak, Bosnyák és Lőcsei utcák által határolt terület sorsa mellett van. Ezt az egykori sportcentrumot még 2006 júniusában adta el az önkormányzat – amelynek élén fideszes polgármester állt, de a testület MSZP–SZDSZ-többségű volt – a lengyel Echo Investment magyarországi cégének. A korabeli tervek szerint a befolyó pénzből hozták volna helyre a tér környékét, illetve építették volna meg a Szent Antal-templom 1946-ban befejezetlenül maradt tornyára a süveget. A későbbi viták abból fakadtak, hogy nem volt egyértelmű, ki mit akar építeni a területre.

Az önkormányzat úgy gondolta, a beruházó a korábbi ötletpályázaton győztes terveket valósítja majd meg, közösségi funkciókkal és viszonylag sok zöldterülettel, míg az Echo főleg üzleteket és irodákat képzelt a telekre. 2008 végén csak a régészeti feltárás kezdődött meg – amely során népvándorlás kori temetőt és második világháborús bombákat is találtak –, de maga az építkezés nem indult meg. A tervek ellen civil tiltakozás kezdődött, mire a 2006 őszén megválasztott SZDSZ-es polgármester, Weinek Leonárd visszakozott: ő maga minősítette „dobozplázának” a terveket, és kezdeményezett kerületi plázastopot.

A vita végén a kijelölt újbudai építésügyi hatóság nem adta ki az építési engedélyt, arra hivatkozva, hogy a tervek nem felelnek meg a kerületi szabályozásnak. Ez után hosszú csend következett Mundo-ügyben, a pénzügyi válság kirobbanása miatt valószínűleg a lengyel befektetők sem erőltették a dolgot. Persze igyekeztek olyan helyzetet előállítani, ami megkönnyíti a dolgukat, 2010 áprilisában például lebontották a telken található uszodát. Az új, fideszes vezetésű önkormányzat aztán 2012-ben kezdett újra beszélni a Mundóról, úgy képzelve, hogy a plázafunkció mellé a polgármesteri hivatalt vagy annak egyes részeit is odaköltöztetik. Kerestük az Echo Investmentet is, de egyelőre nem kívántak nyilatkozni, csak annyit mondtak: mindenképpen megvalósul a beruházás.

A Bosnyák tér sorsa ugyanakkor szorosan összefügg a közlekedés fejlesztésével is. Az itt található, százéves villamosremiz például teljesen elavult, mindenkinek útban van, de a kezelőépület és a csarnok helyi védelmet élvez, így elbontani valószínűleg nem lehet. Az eredeti elképzelések szerint itt lett volna a 4-es metró végállomása, de 2010 végén a fővárosi önkormányzat hivatalosan is letett a második – a Keleti pályaudvar és a Bosnyák tér közé tervezett – második szakasz megépítéséről. Igaz, a jelenlegi városvezetés csak hivatalossá tette azt, amit már korábban is tudni lehetett: a második szakaszra egyszerűen nincs forrás, az éveket csúszó első szakasz folyamatosan emelkedő költségei elszipkáztak minden pénzt.

 

Hirdetés