szabiMájus 31-ig igényelhetik az önkormányzatok az idei Integrációs Pedagógia Rendszer (IPR) által nyújtott anyagi támogatást, amely keretében 2012-ben összesen 6,83 milliárd forint fordítható a hátrányos helyzetű gyerekek számára indított programok fenntartására, valamint az ezekben a projektekben részt vevő pedagógusok díjazására. 96 ezer gyereket és 15 ezer pedagógust érint a támogatás.

A KIM Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkársága által elkészített rendeletnek köszönhetően idén nyílik először lehetőség arra, hogy ebből a forrásból finanszírozhatók a halmozottan hátrányos helyzetű gyerekek, diákok számára szervezett nyári szabadidős programok is. 

Az IPR-támogatásból az intézmények a korábbi tanévekben már megkezdett oktatási, nevelési, integrációs és esélyegyenlőséget szolgáló programjaikat folytathatják. A leszakadt társadalmi csoportok felzárkóztatása területén a hazai és az európai uniós forrásokat is beleértve ez az egyetlen, egy tanévben több milliárd forintos támogatást biztosító program, amelynek köszönhetően a hátrányos helyzetű gyermekek az intézménynek nyújtott anyagi segítség révén befogadóbb iskolai környezethez és az iskolai sikerességükhöz szükséges fejlesztésekhez juthatnak hozzá, és ezzel párhuzamosan a fejlesztéseket megvalósító pedagógusok is anyagi elismerésben részesülnek. 

A 2011/2012. tanévben közel 75.000 tanuló, valamint 21.000 óvodás gyermek vesz részt a nevelési, oktatási integrációs programban, továbbá a tanévben 15.000 – halmozottan hátrányos helyzetű gyermekkel foglalkozó – pedagógus kaphat pénzbeli juttatást. A rendelet a korábbi években szigorúan a tanévhez igazodott, így nyári szabadidős programok megvalósítására nem volt mód. 

A jelenlegi szabályozás lehetőséget ad arra, hogy az iskolák nyári szabadidős tevékenységeket szervezzenek a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számára, mivel mostantól a támogatás nem az adott tanév végéig (június 15.), hanem a következő tanév kezdetéig (szeptember 15.) használható fel. 

A program során az intézmények kötelező elemként az óvodán, iskolán kívüli partnerek bevonásával programokat, tanórán kívüli, szabadidős tevékenységet valósítanak meg. Ezzel is erősítve az együttműködést a helyi civil szervezetekkel valamint a helyi nemzetiségi önkormányzatokkal. 

A programban rendelkezésre álló forrás mértéke a 2012. évben meghaladja a 6,8 milliárd forintot, amelyből a 2011-2012-es tanév második félévében (azaz 2012 januárjától szeptember 15-ig) mintegy 2,8 milliárd forintot, a 2012-2013-as tanév első félévében (2012. szeptember 1-től 2012. decemberig) pedig 4,03 milliárd forintot használhatnak fel az oktatási intézmények. A közoktatási intézmények fenntartói a támogatási igényüket 2012. május 31-ig nyújthatják be a Magyar Államkincstár területileg illetékes Igazgatóságaihoz. Az igénylésének lebonyolítását követően a fenntartók 2012 júliusában részesülhetnek a támogatásban, amit 2012/2013 tanév kezdetéig használhatnak fel. 

Az IPR-re elkülönített forrásból jelenleg csak helyi önkormányzat, helyi nemzetiségi önkormányzat és többcélú kistérségi társulás igényelhet támogatást. Azok az intézmények, amelyek civil, egyházi fenntartásban vannak, nem tartoznak a most életbe lépő rendelet hatálya alá. Ezek az intézmények egy, a későbbiekben meghirdetett forrásból igényelhetnek majd támogatást.

(kormany.hu)

Hirdetés