haszkovoKözel húszezer ember él a veszprémi Haszkovó-lakótelepen, nem hiába mondják rá, hogy város a városban. Idén negyven éve, hogy a mezőgazdasági területen felépített paneltömbökben átadták az utolsó lakást.

A lakótelep több ezer embernek biztosított a korábbinál sokkal magasabb életszínvonalat, de a rendszerváltás utáni lakásprivatizáció miatt a területi egyenlőtlenségek megnőttek, a Haszkovó elszegényedett. Jelenleg is ez a város legértéktelenebb része.

Veszprém önkormányzata az Európa Kulturális Fővárosa 2023 programsorozattal lehelne új életet a panelnegyedbe.

Egy, legfeljebb másfél perce fordultunk le a Haszkovó utcáról, elhaladunk két lépcsőház, egy kocsma és egy egészen furcsa, kirakattal is rendelkező tojásbolt mellett. A kirakat belül egyébként úgy néz ki, mintha egy óvodai húsvéti ünnepségre készítették volna a... hát, legyünk jóindulatúak, a nagycsoportosok. Sajnos a díszített tojások nézegetésére nincs időnk, magának a tojásbolt-koncepciónak a megértésére pedig pláne nem, mert észrevesszük, ahogy az egyik panelház aljában épp három férfi hűsíti magát sörrel. Mögöttük a felirat: ZoZo ESZ RESSZÓ.

Ez a hely sem a megjelenésével fogja becsalogatni az embereket, de itt legalább a koncepció kristálytisztán érthető, egy pillantás után is már elég pontosan lehet tudni, hogy mire számíthat az ember egy ilyen kicsi, telepi kocsmában.

A cikk itt folytatódik