>plakatPlakátügyben kérdezte Vona Gábor a kormányt. Kiderült, hogy az önkormányzatok tanácsért fordulnak a kormányhoz abban az ügyben, mit is kell tenni a plakátokkal – írja a hvg.hu.

A Jobbik elnöke, Vona Gábor arra volt kíváncsi, hogy milyen törvényi felhatalmazás mellett kérte be a miniszterelnök kabinetfőnöke egyes önkormányzatoktól az illetékességi területükön található reklámhordozókra vonatkozó szerződéseket, illetve pontosan mely önkormányzatok ezek. A pártelnök azért lehetett erre kíváncsi, mert nemrég a kormánypárti Magyar Idők felvetette, az önkormányzatok elbonthatják a Jobbik reklámtábláit, miután nincs a pártnak közterületi használatbavételi engedélye. Ezt az opciót pedig egyáltalán nem tartja kizártnak a Jobbik szóvivője.

Jakab Péter akkor a Magyar Nemzetnek azt mondta, több fővárosi kerületi önkormányzat is jelezte nekik, hogy pótolni kell ennek az engedélynek a kérelmét. A párt jogászai vizsgálják, hogy van-e ennek a felszólításnak jogalapja. A párt egyébként már a kormányhivatalok eljárását is vitatták, amelyek leszedték a plakátjaikat. A napokban arra is volt példa, hogy rendőri felügyelettel festették a jobbikos plakátokat Budaörsön, de ott volt egy kormányhivatali ügyintéző is a három festő mellett. Budaörs polgármestere, Wittinghof Tamás akkor azt mondta, ideológiailag fényévekre van a Jobbiktól, de ami ott történt, „az a legócskább komcsi időszakot idézi”.

Vona kérdésére Dömötör Csaba államtitkár válaszolt, úgy fogalmazott, hogy a településkép védelméről szóló törvény alapján az önkormányzatok megalkotják vagy módosítják a reklámok, reklámhordozók és cégérek elhelyezésének, alkalmazásának követelményeiről, feltételeiről és tilalmáról és a településképi bejelentési eljárásról szóló helyi rendeleteket.

A településképi szabályok értelmezése kapcsán az önkormányzatok önkéntes alapon fordultak a kormányhoz. Tájékoztatjuk, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda részéről kizárólag jogi segítségnyújtás történt a rendeletek előkészítése során felmerült kérdések megválaszolásában és a hatályos szabályok értelmezésében.

Válaszát azzal zárta, sajnálja, hogy „a Jobbik saját tevékenységével kapcsolatban nem ragaszkodik ennyire az átláthatóság elveihez. Különösen úgy, ha tudjuk, hogy a párt a piaci ár töredékéért jutott plakátokhoz, felvetve a tiltott pártfinanszírozás és az áfacsalás gyanúját.”