fasorA fővárosi önkormányzathoz tartozó területeken elfogytak a faültetésre regisztrált helyek. Budapest főtájépítésze szerint bizonyos fasorok már most is rossz állapotban vannak. A fakivágás azonban érzékeny téma lett a fővárosban, különösen az utóbbi években.

Hatvan, hetvenéves fák sorjáznak az Újpesti rakparton. Törzsükre leírás és ábra került a műszaki vizsgálatról: láthatóan végnapjaikat élik.

„Minden talpalatnyi zöldet védenénk, de azt is tudomásul kell venni, hogy borzasztó rossz állapotban vannak bizonyos fasoraink, vagy bizonyos fáink" - Budapest főtájépítésze egy közösségi oldalon írt arról, hogy a fővárosi önkormányzat területén elfogytak az üres fahelyek, és a mennyiségi telepítési szempontok után a minőségre kellene figyelni.

„Amikor egy fát az egészségi állapota miatt vágunk ki, vagy azért, mert élet és vagyon védelmet kockáztat, és a helyére fát ültetünk, az számomra egy pozitív csere. Viszont hogyha a fa helyére útburkolat, parkoló, épület kerül, akkor az nyilván egy negatív csere." - fejtette ki az ATV Híradónak Bardóczi Sándor főtájépítész.

Az új fák talaját is feljavítanák, miközben új lehetőségeket is keresnek a parkosításra.

„Ez nyilván betonfeltöréssel jár, vagy azzal jár, hogy mondjuk a parkolási rendet megváltoztatjuk, és nyilván azt is meg kell vizsgálnunk, hogy milyen közmű állapot van a felszín alatt, hiszen nagyon sokszor a láthatatlan korlátja annak, hogy mi fásítsuk bizonyos utcákat, az, hogy a közműhálózat ezt nem engedi meg." - tette hozzá Bardóczi.

Egy faültetéshez legkevesebb 2,25 négyzetméter szabad területre lenne szükség a jogszabály szerint. Sokszor azonban csak a töredékét kapják. Ennek a tövéről eltűnt a védőrács, sok fa belvárosi fa földjébe pedig csikket, szemetet mos be az esővíz.

„Nem adunk ennyi szabad területet a fának, ahol legalább az esővíz oda tudna folyni, a csapadékvíz oda tudna folyni, lenne neki szabad, lélegző felülete ott a talajnak, tehát hogyha már ezt az egy jogszabályt elkezdenénk betartani, már az is óriási előrelépés volna." - nyilatkozta Megyeri Szabolcs kertész.

Budapest fáiról digitális fakataszter készül. Ebben a tervek szerint nem tesznek majd különbséget a kerületi önkormányzatok és a főváros által kezelt fák között. A nyilvántartásnak lesz egy lakossági modulja is, amitől azt várják, hogy mérséklődik a bizalmatlanság a fővárosi fakivágásokkal szemben.

(atv.hu)

Hirdetés