betegellatas01A Fővárosi Közgyűlés egyhangúlag úgy döntött, nem támogatja, hogy a főváros, a fővárosi kerületek és az agglomeráció járóbeteg-szakellátása kötelezően állami feladattá váljon.

Az eredetileg Havasi Gábor egészségügyi tanácsnok, fővárosi képviselő által jegyzett javaslathoz Karácsony Gergely főpolgármester módosító javaslatot nyújtott be, amely szerint a közgyűlés szükségesnek tartja, hogy a járóbeteg-szakellátás állami kézbe kerüléséről a feladatot ellátó helyi önkormányzat dönthessen. A főpolgármester módosító javaslatát az előterjesztő befogadta és a közgyűlés is egyhangúlag támogatta. A közgyűlés felkérte a főpolgármestert, tájékoztassa a döntésről az egészségügyért felelős minisztert.

Kinyilvánította a közgyűlés azt is: szükségesnek tartja, hogy az Egészséges Budapest Programnak (EBP) a kerületi önkormányzatok alap- és járóbeteg-ellátás fejlesztését célzó 2022-2023-as forrásainak biztosításáról a kormány mielőbb intézkedjen, egyben felkérték a főpolgármestert, erről is tájékoztassa a minisztert.

A vitában a képviselők egyetértettek abban, hogy nem akarják átadni a szakrendelőket az államnak és abban is, hogy mindent meg kell tenni, hogy az önkormányzatok által működtetett szakrendelők önkormányzati irányítás alatt maradjanak.

Wintermantel Zsolt, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője szerint a kérdés nem közvetlenül a közgyűlés hatáskörébe tartozik, inkább politika.

Pikó András (Momentum) józsefvárosi polgármester azonban azzal érvelt, hogy a szakrendelők átvétele esetén a szakorvosok tömegesen lépnek majd át a magénegészségügybe. V. Naszályi Márta (Párbeszéd) I. kerületi polgármester pedig azt emelte ki, felelős városvezetőként amellett kell kiállniuk, hogy ne csökkenjen a helyben lakók egészségügyi ellátásának színvonala.

Dódity Gabriella (Fidesz-KDNP) így érvelt: a baloldal vont ki több-százmilliárd forintot az egészségügyből, és a Fidesz-KDNP-kormány indította el az EBP-t az egészségügyi ellátás javításáért.

Soproni Tamás (Momentum) terézvárosi polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy az EBP-t nem a kormány adta, hanem Budapest harcolta ki az atlétikai világbajnokság támogatásáért.