konyvttAz átadott vagyon kulturális közfeladatok ellátásához kötött, más funkcióra történő használatra nem kerülhet sor.

Hatékonyabbá válhat a feladatellátás, az épületek felújításának és bővítésének tervezése, valamint a pályázati források igénybevétele annak a törvénymódosítási javaslatnak az elfogadásával, amelynek értelmében újabb 22 ingatlan került az államtól önkormányzati tulajdonba.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának csütörtöki közlése szerint az Országgyűlés ellenszavazat és tartózkodás nélkül kedden elfogadta a megyei könyvtárak és a megyei hatókörű városi múzeumok feladatának ellátását szolgáló, egyes állami tulajdonú vagyontárgyak ingyenes önkormányzati tulajdonba adásáról szóló törvény módosításának törvényjavaslatát.

A közlemény felidézi, hogy a megyei hatókörű városi múzeumok és a megyei könyvtárak 2013. január 1-jével kerültek a megyeszékhely, megyei jogú városok fenntartásába egy 2012-es törvény módosítás alapján. A megyei könyvtárak feladatellátását közvetlenül szolgáló, ahhoz szükséges ingó vagyontárgyak, beleértve az állomány nyilvántartásban szereplő könyvtári dokumentumokat, térítésmentesen a fenntartó önkormányzat tulajdonába kerültek. A megyei hatókörű városi múzeumokhoz és a megyei könyvtárakhoz tartozó ingatlanok ez időben a magyar állam tulajdonában és az intézmények vagyonkezelésében álltak.

A megyei könyvtárak és a megyei hatókörű városi múzeumok feladatának ellátását szolgáló egyes állami tulajdonú vagyontárgyak ingyenes önkormányzati tulajdonba adásáról egy 2015. évi törvény döntött, és ennek melléklete értelmében 2015. július 1-jével országosan 152 ingatlan került önkormányzati tulajdonba.

A törvény módosítására azóta kétszer, legutóbb kedden került sor, ezek értelmében egy ingatlan visszakerült az állam tulajdonába, 22 további ingatlan pedig önkormányzati tulajdonba került. A törvénymódosítás értelmében az átadott vagyon kulturális közfeladatok ellátásához kötött, más funkcióra történő használatra nem kerülhet sor, illetve az átadott vagyon nem idegeníthető el.

A minisztérium szerint a tapasztalatok azt mutatják, hogy az ingatlanfejlesztések sikeres megvalósításában fontos könnyítő körülmény a tulajdonosi viszonyok megváltoztatása, a fokozottabb önkormányzati felelősségvállalás hosszú távú megteremtése.

(MTI)

Hirdetés